eritrosit.gen.tr https://www.eritrosit.gen.tr Eritrosit, Eritrosit Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, eritrosit.gen.tr Fri, 19 May 2017 00:00:00 +0000 Sun, 17 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Kanda Eritrosit Düşüklüğü https://www.eritrosit.gen.tr/kanda-eritrosit-dusuklugu.html Tue, 20 Nov 2018 09:09:42 +0000 Kanda Eritrosit Düşüklüğü; Kırmızı kan hücresi anlamına gelmektedir. Kandaki eritrosit düşüklüğü,bu durum birden veya aniden ortaya çıkabilir. Kırmızı kan hücreleri yani (eritrosit) vücuda oksijen taşıyan hücrelerdir Kanda Eritrosit Düşüklüğü; Kırmızı kan hücresi anlamına gelmektedir. Kandaki eritrosit düşüklüğü,bu durum birden veya aniden ortaya çıkabilir. Kırmızı kan hücreleri yani (eritrosit) vücuda oksijen taşıyan hücrelerdir. Kanda eritrosit hücre sayısı vücut dokularının tarafından alınan oksijen miktarını belirler. Kandaki eritrosit hücrelerindeki hemoglobin, vücudun her tarafındaki dokulara oksijen taşır.

Eğer kanda eritrosit düşüklüğü varsa, vücut hücrelere oksijen taşımak için daha fazla çalışmak zorunda kalabilir. Hemoglobin sayısı düşüklüğü kişinin anemi olduğumu gösterir. Nefes darlığı ve bitkinlik gibi durumlara da yol açar.

Kanda Eritrosit Düşüklüğü Belirtileri

 • Halsizlik
 • Kolay yorulma
 • Solgun görünme
 • Çarpıntı
 • Nefes darlığı
 • Saç dökülmesi
 • Kalp problemleri

Kanda Eritrosit Düşüklüğü Nedenleri

 • Kemik iliği hastalığı
 • Kanser ya da kan kanseri
 • Plazma hücrelerinin kanseri
 • Aşırı kan kaybı
 • Kan nakli sebebiyle olan alyuvar yıkımı 
 • Kan damarı hasarı
 • Yetersiz beslenme,
 • Kemoterapi ilaçları, 
 • Hamilelik 
Kanda Eritrosit Düşüklüğü Tedavisi

Demir, bakır açısından zengin gıdalarla beslenmek, yeterli miktarda folik asit ve A vitamini almak, kırmızı kan hücresinin artmasında çok önem sağlar. Spor yapmak, sigara ve alkol kullanmamak, eritrosit seviyesinin normale dönmesine yardımcı olur.

]]>
Eritrosit Yıkımı https://www.eritrosit.gen.tr/eritrosit-yikimi.html Wed, 21 Nov 2018 08:49:40 +0000 Eritrosit yıkımı, kan hücrelerinin çok büyük bölümünü eritrosit oluşturur. Eritrositler akçiğerden aldıkları oksijeni bağlayarak vücut dokularına iletilmesini sağlayan hemoglobini taşırlar. eritrositler birbir Eritrosit yıkımı, kan hücrelerinin çok büyük bölümünü eritrosit oluşturur. Eritrositler akçiğerden aldıkları oksijeni bağlayarak vücut dokularına iletilmesini sağlayan hemoglobini taşırlar. eritrositler birbirinden farklı şekillerde olabilirler. Bunlar; elips şeklinde olanlar elipsoid, yarım ay biçiminde olanlar drepanosit ve rozet şekilli kurşun zehirlenmelerinde görülen target eritrosittir.

Diğer kan hücrelerinde olduğu gibi eritrositlerde kemik iliği tarafından üretilirler. Dolaşım sisteminde yer alırlar, eritrositlerin ortalama yaşam süreleri normal şartlarda 120 gün kadardır. Bu süre bitiminde eritrosit dolaşım sisteminden ayrılır. Eritrositler 120 gün sonra karaciğerde ve dalakta parçalanır. Bu parçalanma olayı gerçekleşirken, hemoglobin molekülü serbest hale geçer Bu olay sonrasında 1-2 saat içinde savunma hücreleri hemoglobinden demiri, kan aracılığı ile kemik iliğine taşır. Orada yeniden al yuvar yapılır yada dokularda demir olarak depo edilir. 

Eğer eritrositler 120 günü tamamlamadan yok olurlarsa bu olaya hemoliz denir. Kemik iliği, kaybı telafi edemez hale gelir, sonuçta hemolitik anemi meydana gelir. Yıkım sonucunda sarılık veya anemi hastalıkları görülür. Eritrositlerin en başlıca görevi hemoglobini taşımak ve korumaktır.

Eritrosit yıkımı çeşitleri

Eritrosit yıkımı iç ve dış yıkım olmak üzere iki çeşittir. Eritrosit içi yıkım doğumsal nedenlerden kaynaklanır yada hemoglobin yapımında görülen bozukluklarda görülür bu gibi durumlarda orak hücreli anemi, talasemi gibi hastalıklar oluşur. Enzim hasarları da eritrosit içi yıkımlardandır. Eritrosit dışı yıkımlar ise genellikle sonradan açığa çıkan yıkımlardır. Mekanik sebeplerden, yürüme ve kalp rahatsızlıkları, immün sebeplerden kan nakillerinde yapılan yanlışlıklarda kullanılan ilaçların etkisiyle, oto immün sebeplerden dolayı, kurşun zehirlenmesi durumunda ve yanıklar sebebiyle oluşur. Bunlardan başka akut yada kronik kan kaybetme gibi nedenlerle de eritrosit yıkımı oluşmaktadır.
]]>
Kanda Eritrosit https://www.eritrosit.gen.tr/kanda-eritrosit.html Wed, 21 Nov 2018 22:58:04 +0000 Kanda eritrosit, kanın elemanlarında biri de eritrosittir. Olmaması gibi bir durum söz konusu değildir fakat az ya da çok olduğu durumlar mevcut değildir. Kanın önemli elemanlarından lökosit, trombosit nasıl ki çok aktif ve önem Kanda eritrosit, kanın elemanlarında biri de eritrosittir. Olmaması gibi bir durum söz konusu değildir fakat az ya da çok olduğu durumlar mevcut değildir. Kanın önemli elemanlarından lökosit, trombosit nasıl ki çok aktif ve önemli görevdelerse eritrosit de aynı şekilde önem taşımaktadır. Kırmızı kan hücreleri ya da alyuvarlar olarak da bilinmektedir. Gaz alışverişi görevini üstlenmiştir. Yapısını oluşturan madde hemoglobindir. Zaten kırmızı renginin sebebi de budur. Hemogramın kırmızı oluşundandır. Bir adet eritrositte neredeyse 260 milyon molekül hemogram içermektedir. Şekilleri daire benzeri fakat ortadan çöküntülüdür. Bu sayede gaz taşınımı kolaylaşır. Vücudun tam kanlanmasında bu şeklin ve esneklik özelliğinin rolü büyüktür. 

Kanda eritrosit hücrelerinin oluşumu kemik iliği sayesinde gerçekleşmektedir. Kemik iliğinde üretilen eritrositler, daha sonra hemen kana karışmaktadır. Prenatal dönemdeki eritrosit oluşumu ise karaciğer tarafından gerçekleştirilmektedir. Oluşumları ortalama bir haftadır, yaşam süreleri ise ortalama üç buçuk dört ay kadar bir süredir. 

Kanda eritrositlerin gaz alışverişi ile ilgili iki önemli görevi vardır; 
 • Solunan her havayı farklı hücrelere besin olarak iletmek
 • Dışarıya verilen havada karbondioksiti vücuttan uzaklaştırmak
Kanda eritrosit sayısı takibi yapılması çok önemlidir. Bu değerlerin düşük veya yüksek olması farklı farklı sorunları ortaya çıkarabilmekte veya farklı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu değerlerin yüksek olması; taşikardi, solunum darlığı, halsizlik, kaslarda güçsüzlük gibi semptomlarla kendini belli edebilmektedir. 

Kanda eritrosit değerlerinin normalden düşük olması ise; dengesizlik, baş dönmesi, göğüs krampları, nefes kesilmeleri gibi bulgularla ortaya çıkmaktadır. Tedavi edilmezse çok büyük sıkıntılara sebebiyet verebilmektedir. Kişiye özgü tedaviler de uygulanabildiği gibi, genel bazı tedaviler sayesinde iyileşme sağlanabilmektedir. 
]]>
İdrarda Eritrosit Görülmesi https://www.eritrosit.gen.tr/idrarda-eritrosit-gorulmesi.html Thu, 22 Nov 2018 18:45:29 +0000 İdrarda Eritrosit Görülmesi, Eritrosit tıp dalında kırmızı kan hücresi olarak geçmektedir. İdrarda eritrosit ise kırmızı kanın idrara karıştığını açıklamaktadır. Bu durum genellikle labaoratuvarlarda mikroskoplarla ile İdrarda Eritrosit Görülmesi, Eritrosit tıp dalında kırmızı kan hücresi olarak geçmektedir. İdrarda eritrosit ise kırmızı kanın idrara karıştığını açıklamaktadır. Bu durum genellikle labaoratuvarlarda mikroskoplarla ile gözlemlenmektedir. Ancak vücutta tehlikeli bir durumun geliştiğini ve ilerlediğini göstermektedir. Bu nedenle idrarda eritrosit görülmesi durumunda kişiler kulak ardı etmeden tedavi olmalıdır. Genellikle kişilerin kolaylıkla fark edemeyeceği ancak doktorun yapmış olduğu tahliller ile belirlenebilecek bir durumdur. Oysaki belirtileri ise kendisini fark ettirebilecek kadar şiddetli geçirilebilir. Örneğin idrarda eritrosit genellikle karın ağrısına, yüksek derecede ateşe, idrar sonrası aşırı yanma ve idrarı tamamen boşaltamamak gibi durumlara neden olur. Ancak kişi kendisini çok iyi gözlemler ise belki anlayabilir.

İdrarda eritrosit görülmesi neden olur ve tedavisi nasıl sağlanır

Genellikle herkesin yaşayabileceği bir durum olan idrar yolu iltihabı idrarda eritrosit görülmesinin başlıca sebeplerinden biridir. Bu durum en çokta bayanlarda yaşanabilmektedir. Kullanılan bazı ilaçlar da idrarda eritrosit oluşumuna neden olur. Örneğin penisilin, ağrı kesiciler, aspirin ve ağır kanser ilaçları eritrosit oluşumuna en büyük etkenlerden biri olmaktadır. Ayrıca kişilerin özellikle yazın yaşamış olduğu su eksikliği bu durumun görülmesine neden olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra kişiler cinsel ilişki sırasında yada sonrasında hijyen olmadığı takdirde ve şık yaşanması durumunda görülebilmektedir. Böbreklerde yaşanan herhangi bir rahatsızlıkta idrarda eritrosit görülmesi durumunda katkı sağlar.

İdrarda eritrosit görülmesi durumunda uzman tarafından bazı tedaviler uygulanmasının yanı sıra kişiler evde kendileri de bazı uygulamalarda bulunarak kolay bir şekilde bu durumu atlatabilir. İlk olarak kişiler ağırlıklardan kaçınmalıdır ve elinden geldikçe ağır işler yapmamalıdır. Ayrıca günlük olarak yaklaşık 2.5 litre su tüketimi yapılmalıdır. Ne kadar bol su tüketilir ise idrardaki eritrosit o kadar hızlı şekilde vücuttan atılır. Alkol, uyuşturucu ve sigara gibi zararlı maddelerden kaçınılmalıdır. Çünkü bu maddeler idrarda oluşan bu hastalığı tetikleyerek en üst dereceye çıkartmaktadır. Tüm bu uygulamalar sonrasında vücutta hala eritrosit görülmesi durumunda kişiler en kısa sürede uzman ve işinde başarılı bir doktora giderek başka tedavilere başvurulmalıdır. Çünkü ilerlemesi halinde kişilerde kansızlık, vitaminsizlik ve demir eksiklikleri oluşmaya başlar.
]]>
Eritrosit Rbc Nedir https://www.eritrosit.gen.tr/eritrosit-rbc-nedir.html Fri, 23 Nov 2018 14:40:24 +0000 Eritrosit Rbc, Kandaki kübik santimetre başına, kırmızı kan hücrelerinin sayısını ifade etmektedir. Rbc tam kan sayımı testinin bir parçasını oluşturmaktadır. Bir başka değişle Eritrosit Rbc testi, kanda kaç tane kı Eritrosit Rbc, Kandaki kübik santimetre başına, kırmızı kan hücrelerinin sayısını ifade etmektedir. Rbc tam kan sayımı testinin bir parçasını oluşturmaktadır. Bir başka değişle Eritrosit Rbc testi, kanda kaç tane kırmızı kan hücresi olduğunu gösteren bir kan testidir. Kandaki kırmızı kan hücreleri, vücuda oksijen taşıyan ve hemoglabin adı verilen maddeyi içermektedir. Rbc sayısı genellikle tam kan sayımı testinin bir parçası olarak yapılır ve normal bir Rbc sayısı, erkeklerde 4,7 ila 6,1 milyon hücre /mcL, kadınlarda ise 4,2 ila 5,4 milyon hücre/mcL arasındadır. 

Eritrosit Rbc sayımı testi sonuçları genellikle denmir eksikliği anemisi gibi kan ile ilgili sorunların teşhisinde kullanılmaktadır. Düşük eritrosit Rbc sayısı, vitamin B12, B6 yada folik eksikliğinin bir belirtisi olabilmektedir. Aynı zamanda iç kanama, böbrek hastalığı, malnütrisyon gibi durumların da habercisi olabilmektedir. 

Yüksek Eritrosit Rbc Sayısı Nedenleri
 • Doğuştan kalp hastalığı,
 • Şiddetli ishal kaynaklı dehidrasyon,
 • Düşük kan oksijen seviyeleri,
 • Bazı akciğer hastalıkları,
 • Sigara içilmesi nedeni ile yaşanan bazı sorunlar,
Düşük Eritrosit Rbc Sayısı Nedenleri
 • Anemi,
 • Kemik iliği yetmezliği,
 • İç veya dış kanama,
 • Yetersiz beslenme,
 • Tiroid rahatsızlıkları,
 • Lösemi,
 • Kronik böbrek rahatsızlıkları,
Düşük Rbc Sayısı Belirtileri
 • Yorgunluk,
 • Nefes darlığı,
 • Baş dönmesi, güçsüzlük,
 • Artan nabız,
 • Baş ağırısı,
 • Soluk cilt,
Yüksek Rbc Sayısı Belirtileri
 • Yorgunluk,
 • Nefes darlığı,
 • Eklem ağrısı,
 • Ciltte kaşıntı,
 • Uyku bozukluğu,
Eritrosit Rbc testi, önemli bir testtir çünkü sahip olunan kırmızı kan hücrelerinin sayısını göstermek ile birlikte dokuların oksijen seviyesini de direk etkilemektedir.  Yorgunluk ve nefes darlığı düşük yada yüksek Rbc sayısının en önemli semptomlarından biridir. Bununla birlikte, bazı tıbbi durumlar, beslenme alışkanlıkları ve ilaçlar Rbc sayısını direk etkileyen faktörlerdir.
]]>
Eritrosit Transfüzyonu https://www.eritrosit.gen.tr/eritrosit-transfuzyonu.html Fri, 23 Nov 2018 21:22:39 +0000 Eritrosit Transfüzyonu; Sıklıkla anemi durumlarında kanın oksijen taşıma kapasitesini arttırmak için kullanılan yöntemlerden biridir. Transfüzyon ile hematoloji açık kapatılmaya çalışılır. Eritrosit transfüzyonu sonrasınd Eritrosit Transfüzyonu; Sıklıkla anemi durumlarında kanın oksijen taşıma kapasitesini arttırmak için kullanılan yöntemlerden biridir. Transfüzyon ile hematoloji açık kapatılmaya çalışılır. Eritrosit transfüzyonu sonrasında kişilerin durumuna da bağlı olarak oksijenlenme ve mikro yanıtlar kişilere göre farklılık gösterebilir. Eritrosit transfüzyonun en çok etkileyen durumlardan biri kanın depolanma süresidir. Eritrositler, depolanma sürecinde bir takım kimyasal ve hemoreolojik değişikliklere uğrayabilmektedir. Bu yüzden eritrosit transfüzyonu öncesinde kullanılacak kanın kalitesi iyice araştırılmalıdır. Kanın kalitesinin kontrol edilmediği ya da hastanın kanı kabul etmediği durumlarda hipotansiyon, damar içi pıhtılaşma ve renal yetmezlik gibi istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir. Bu durumlarda eritrosit transfüzyonu durdurularak izotonik infüzyon yapılır. Hasta tam fiziki muayeneden geçirilerek kaşıntı, deri döküntüsü kanama ve solunum gibi yan etkiler kontrol altında tutulur. Akciğerler üzerinde görülen yan etkilerde oksijen verilebilir. Eğer kan kan bankası aracılığıyla elde edilmişse eritrosit transfüzyonu sırasında ortaya çıkan yan etkiler kan bankasına bildirilir. 

Hangi durumlarda eritrosit transfüzyonu yapılır

Organ naklinde, ağır kanamalı hastalarda, anemi tedavisinde, hastanın oksijen yetersizliğine maruz kaldığı olaylardan sonra, plazma hücre kanserinde, kemik iliği iltihaplarında, kemik iliği kanserinde, eritropoietin türü hormon hastalıklarında, kan nakli ile gerçekleşen alyuvar yıkımında, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavilerin ardından, yetersiz beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan folik asit eksikliğinde, quinine türü ilaç kullanımlarında, hamilelikte oksijen yetersizliği oluşursa, kan damarlarında hasar oluşturan kaza ya da hastalıklarda eğer doktorunuz gerekli görürse eritrosit transfüzyonu yapılır. 

Mevcut hastalıkların eritrosit transfüzyonuna etkileri

Yukarıda belirtildiği üzere eritrosit transfüzyonu sırasında kişiden kişiye dokuların oksijenlenme süresi bazı farklılıklar göstermektedir. Bu etkenlerden biri de mevcut hastalıklardır. Eritrosit transfüzyonun etkili olmadığı hastalıklardan biri sepsis'dir. Daha önce sepsis tedavisi görmüş kişilerde transfüzyon etkili olmayacağı gibi bazı durumlarda yan etkiler ortaya çıkmıştır. Fakat kalp hastalığı, erişkin yaştaki hematoloji hastaları ve pediatrik hasta gruplarında eritrosit transfüzyon başarılı olarak uygulanabilmiştir. Yine cerrahi tedavi gören hasta grupları üzerinde yapılan çalışmalar lökasiti azaltılmış taze kanın depo kanlardan daha iyi derecelerde etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Şu an yapılan klinik düzeydeki çalışmalarda sepsisler üzerinde eritrosit transfüzyonu sırasında direnç gösteren kapiller üzerinde çalışmalar devam etmektedir. 
]]>
Eritrosit Düşüklüğü https://www.eritrosit.gen.tr/eritrosit-dusuklugu.html Sat, 24 Nov 2018 03:42:31 +0000 Eritrosit Düşüklüğü: Eritrosit kırmızı kan hücresi olan al yuvarlardır. Vücudumuzda akciğerlerden aldığı oksijeni bütün dokulara taşımaktadır. Eritrosit aldığı oksijeni önce kalbe sonrada vücudun diğer Eritrosit Düşüklüğü: Eritrosit kırmızı kan hücresi olan al yuvarlardır. Vücudumuzda akciğerlerden aldığı oksijeni bütün dokulara taşımaktadır. Eritrosit aldığı oksijeni önce kalbe sonrada vücudun diğer bölgelerine götürmekle görevlidir. Eritrosit düşüklüğü, Vücudumuzda birçok belirtileri olmasına karşın anlamamız oldukça güçtür. Vücutta oluşan belirtiler beraberinde bir çok hastalıkları  beraberinde getirmektedir. Eritrosit vücut fonksiyonlarının düzenli çalışması için önemli göreve sahiptir.

Eritrosit Düşüklüğü Belirtileri

 • Eritrosit düşüklüğü, vücutta halsizlik, yorgunluk ve güçsüzlük olmasına neden olur.
 • Kalp çarpıntısı ve kalp atış hızında yükselme olmasını sağlamaktadır.   
 • Eritrosit düşüklüğü ile kişi göğüs ağrısı ve nefes darlığı yaşamaya başlar.
 • Baş ağrısı ve ayakta hareket halinde iken aniden baş  dönmesi belirtileri olmaktadır.  
 • El ve ayaklarda soğukluk, el ve ayak tırnaklarında kırılmalar oluşması eritrosit düşüklüğünü göstermektedir. 
 • Eritrosit düşüklüğü çocuklarda öğrenme güçlüğü oluşturmaktadır.   

Eritrosit Düşüklüğü Nedenleri

 • Anemi hastalığı kırmızı kan hücresi olan eritrosit düşüklüğünün en bilinen nedenidir.
 • Eritrosit düşüklüğü kanser veya kan kanseri yapar.
 • Kemik iliği hastalığı nedenleri arasındadır.
 • Eritrosit düşüklüğü bağışıklık sistemi hastalığı oluşmasına neden olur.
 • Kanamalı enfeksiyonlar ve böbrek hastalığı oluşur.
 • Plazma hücrelerinin kanser olması eritrosit düşüklüğü nedenlerinden olmaktadır.

Eritrosit düşüklüğünü yaşamamak için düzenli beslemeye dikkat edilmelidir. Kırmızı kan hücrelerini artırmak için almamız gereken besinlerin bazıları şunlardır,

Eritrosit Düşüklüğünde Nasıl Beslenmeli: 

Eritrosit düşüklüğünü önlemek için, bakliyat, deniz hayvanları, kümes hayvanları, fasulye, kiraz, fındık, erik ,kavun, karpuz, kırmızı et, yumurta, gibi demir ,bakır ve folikasit acısından besin değeri yüksek olan bu gıdalar tüketilmelidir.

Eritrosit Düşüklüğü Tedavisi: 

Bu türde belirtiler görülen kişilerin dahiliye uzmanına tedavi olmaları gerekmektedir. Doktorun belirteceği tedavi yöntemi uygulanmalıdır

]]>
Eritrosit Sayımı https://www.eritrosit.gen.tr/eritrosit-sayimi.html Sat, 24 Nov 2018 19:15:23 +0000 Eritrosit sayımı, genelde kırmızı kan hücresi yada alyuvar olarak bilinen Eritrositler vücut ve organlar için hayati önem taşıyan oksijeni akciğerlerden alıp hemoglobin proteini aracılığı ile doku ve organlara taşıyan yapıl Eritrosit sayımı, genelde kırmızı kan hücresi yada alyuvar olarak bilinen Eritrositler vücut ve organlar için hayati önem taşıyan oksijeni akciğerlerden alıp hemoglobin proteini aracılığı ile doku ve organlara taşıyan yapılardır ve sayıları tam kan sayımı ile yapılır.

Eritrosit sayımı deneyi için gerekli malzemeler nelerdir
 • Thoma lamı
 • Hayem Eriği (Sulandırma solüsyonu)
 • Eritrosit Pipeti
 • Alkol
 • Lanset
 • Mikroskop
Deneyin yapılışı

Kan alınacak bölge tercihen parmak ucu alkolü pamuk ile silinip temizlendikten sonra toplu iğne başı kadar delinir ve Eritrosit pipetin 0.5 çizgisine kadar kan çekilir.Daha sonra Eritrosit pipetinin 101 çizgisine kadar Hayem Eriği yani sulandırma solüsyonu çekilir.Böylece kan 200 kat sulandırılmış olur.Eğer 1 çizgisine kadar kan çekilip üstüne 101 çizgisine kadar Hayem Eriği çekilirse bu sefer de kan 100 kat sulandırılmış olur.Genelde 200 kat sulandırma seçilir.Eritrosit karışımından alınan 1 damla kan Thoma lamına aktarılır.Ardından mikroskopta sayım işlemine geçilir.Thoma lamı üzerinde seçilen 5 büyük karedeki toplam 10 küçük karedeki eritrositler sayılır dikkat edilecek husus sayım yapılırken sağ ve alt kenardaki eritrositler sayıma dahil edilmez.

Hacmin hesaplanması

Thoma lamındaki bir küçük karenin kenarı 1/20 mm yüksekliği ise 1/10 mmdir. Böylece bir karenin hacmi aşağıdaki gibi bulunur.
 • 1/20mm X 1/20mm X 1/10mm = 1/4000mm3 bu 1 küçük karenin alanıdır.10 küçük karenin alanı 1/400mm3 olur.
Eritrosit sayısını hesaplamak için kullanılan formül;
 • Eritrosit Sayısı X Hacim(10 küçük karenin hacmi) x Sulandırma Katsayısı
Örnek eritrosit sayımı

10 küçük karede toplam 50 eritrosit sayıldığını farz edersek sonuç aşağıdaki gibi olur;
 • 50X400X200=4000000 sonucunu elde ederiz.
]]>
Eritrosit Değerleri https://www.eritrosit.gen.tr/eritrosit-degerleri.html Sun, 25 Nov 2018 10:12:04 +0000 Eritrosit Değerleri: İnsanın yaşamını sürdürebilmesi için oksijene ihtiyacı vardır. Bütün sistemimiz ve dokularımız oksijenden beslenir. İşte bu görevi yerine getiren, akciğerimizde ki oksijeni dokularımıza taşıyan kırm Eritrosit Değerleri: İnsanın yaşamını sürdürebilmesi için oksijene ihtiyacı vardır. Bütün sistemimiz ve dokularımız oksijenden beslenir. İşte bu görevi yerine getiren, akciğerimizde ki oksijeni dokularımıza taşıyan kırmızı kan hücrelerine eritrosit adı verilir. Eritrositler her gün akciğerlerden aldıkları ortalama 1000 litre kanı önce kalbe oradan da diğer dokulara taşırlar. Kandaki ömrü fonksiyonel olarak 100- 120 gündür. 120 günün sonunda kemik iliğinden yeni kan hücreleri üretilir. Alyuvarlar olarak da bilinen eritrositler tam kan sayımı testi sırasında çalışılan önemli parametrelerden biridir. Eritrosit değerleri bize vücudumuz da ters giden bir şeyler olduğunu yada bir hastalığın varlığını ifade edebilir. Kanda bakılan eritrositin referans aralığı, kadınlar da, 4.500.000 mm3, yetişkin erkeklerde, 4.800.000-6000.000 mm3, çocuklarda,4.000.000-6000.000 mm3 olarak belirlenmiştir. Bu referans aralıklarından yüksek ve düşük değerler bazı hastalıkların habercisi olabilir. Eritrosit değerlerindeki, küçük değişiklikler dikkate alınmayabilir ancak çok ciddi hastalıklarında habercisi olabilir. 

İdrarda Eritrosit Değerleri: 

Normalde idrarda eritrosit bulunmaz. İdrarda eritrosit değerleri, kadınlarda 3, erkeklerde 4 olarak belirlenmiştir. Hafif yüksekliklerde ki eritrosit değerleri genelde idrara yolları, mesane, börek yollarındaki enfeksiyonlarından kaynaklanmaktadır. Yüksek ateş, karın ağrısı, idrar yaparken yanma, zorlanma, sık idrara çıkma, böğür ağrısı, eritrosit yüksekliğine eşlik eden semptomlar arasındadır .Bu tarz şikayetlerle doktorunuza gittiğinizde ilk yapacağı şey idrarda eritrosit değerlerine bakmaktır. Çünkü bu değerler bize idrarda ki enfeksiyonun ne kadar ciddi boyutlarda olduğunu gösterir. Böbrek, mesane kanserleri, böbrek tümörleri, travma, böbrek taşları, yaralanmalar, kadınlarda adet görmek, egzersiz yapmak, ortak hücreli anemi gibi hastalıklar idrar da eritrosit değerlerini artırır. Eritrosit yüksekliği gibi eritrosit düşüklüğüne de neden olan hastalıklar vardır.  Kemik iliği hastalığı, kan damar hastalığı, kanser, kan kanseri, B 12 vitamin eksikliği, aşırı kan kaybı, kemoterapi ilaçları da eritrosit düşüklüğüne neden olur.
Kolay tedavi edilebilecek semptomlardan kaynaklanabileceği gibi çok ciddi hastalıklarında habercisi olarak karşımıza çıkan eritrosit değerleri direk tedavi edilemez. Altta yatan hastalığa yönelik tedavi uygulanır. Enfeksiyondan kaynaklanan eritrosit yüksekliği için antibiyotik kullanılabilirken, kanser yada diğer sebeplerden kaynaklanan eritrosit değerlerindeki değişiklik, kemoterapi, radyoterapi, cerrahi müdahale gibi hastalığın ciddiyetine ve semptomlarına bağlı tedavi edilir.
]]>
İdrarda Eritrosit Referans Aralığı https://www.eritrosit.gen.tr/idrarda-eritrosit-referans-araligi.html Sun, 25 Nov 2018 17:21:25 +0000 İdrarda Eritrosit Referans Aralığı: Vücudumuz, herhangi bir hastalıkta, bakteri ve virüse bağlı enfeksiyon durumunda, tümör yada yaralanma gibi dokularımıza zarar veren önemli bulguların varlığında belli sinyaller verir. Dokt İdrarda Eritrosit Referans Aralığı: Vücudumuz, herhangi bir hastalıkta, bakteri ve virüse bağlı enfeksiyon durumunda, tümör yada yaralanma gibi dokularımıza zarar veren önemli bulguların varlığında belli sinyaller verir. Doktorumuz bu durumun ciddiyetini anlayabilmek için yada sorunun hangi organımızdan yada sıkıntıdan kaynaklandığını tespit edip, teşhis koyabilmek adına bizden kan ve idrar örneği isteyebilir. İdrar da ve kanda her madde bir referans aralığında bulunur. Rengi, kokusu ve yoğunluğundaki değişimde bize, genel sağlığımızla ilgili bilgi verir. Kanımızda bulunana eritrositler her gün 1000  litre kanı akciğerlerimizden kalbimize, kalbimizden diğer dokularımıza taşır. Akciğerlerde ki oksijeni diğer dokulara taşımakla görevli kırmızı kan hücreleri olarak bilinen alyuvarlara eritrosit adı verilir. Kanımızda dolaşma süresi 120 gündür, 120 günün sonunda kemik iliğimizden yeni eritrositler üretilir. Bu eritrositlerin, idrarda eritrosit referans aralığının dışında seyretmesi vücudumuzda enfeksiyon varlığına yada başka bir hastalığın oluşumuna işaret eder. Çeşitli hastalıklar sebebiyle böbrekten yada idrar yollarından idrara geçen alyuvarlar, fazla miktarda idrarda görülürse ve idrarın rengini değiştirirse hastayı telaşlandırabilir. ancak sadece mikroskop altında görülebilen eritrosit değerleri anlam ifade etmeyebilir. Tıp adıyla hematirü olarak da bilinen kanın idrar da görünmesi genellikle idrara yolları enfeksiyonundan kaynaklanır. Böbrek yada  mesane enfeksiyonlarında da aynı tablo oluşur. 
İdrar da eritrosit referans aralığı iki şekilde yorumlanır. İdrarda hiç eritrosit bulunmuyorsa sonuç negatif olarak rapor edilir. İdrarda mikroskop altında belli bir sınırda eritrsoit görüldü ise de +,++,+++ pozitif olarak test sonucunun yoğunluğuna göre sembolize edilebilir.
Her alanda 4 yada 5 eritrosit normal kabul edilir. Bunun dışındaki artış ileri tetkikler yapılması gerektirir.


İdrarda Eritrosit Bulunduğunda Görülebilecek  Belirtiler: 

İdrarda renk değişikliği olabilir yada olmayabilir. İdrar da renk değişikliği yapacak kadar eritrosit bulunmuyorsa buna mikroskobik hematüri denir. Gözle görülür eritrosit varlığında idrar koyulaşır ve kırmızılaşır. İdrar da yanma, ağrı, idrara yaparken zorlanma, sık idrara çıkma, karında yada böğür de ağrı, tam anlamıyla idrarı boşaltamama, yüksek ateş gibi belirtiler idrarda eritrosit görülmesine eşlik eden semptomlar olabilir.

İdrar da Eritrosit Bulunmasının Sebepleri:

İdrar da eritrosit referans aralığının negatif çıkmaması her zaman bir hastalık habercisi olarak nitelendirilmese de altta yatan sorunun araştırılması gerekir. Genelde eritrosit yüksekliğini idrara yolları enfeksiyonu yapar. Yada böbrek ve mesanede enfeksiyon varlığı, kadınlarda adet kanaması, fazla egzersiz yapmak, çeşitli ilaçlar, böbrek yaralanmaları, böbrek taşları, prostat büyümesi yada prostat kanseri, böbrek,mesane gibi organlarda tümör varlığı, böbrek yada mesane kanseri gibi hastalıklar, idrar da  eritrositin yükselmesine sebebiyet veren hastalıklardır. Tedavi altta yatan hastalığa yönelik uygulanır. İdrarda eritrosit yüksekliğini direk tedavi etmek mümkün değildir.
]]>
İdrarda Eritrosit Değeri Kaç Olmalı https://www.eritrosit.gen.tr/idrarda-eritrosit-degeri-kac-olmali.html Mon, 26 Nov 2018 04:36:21 +0000 İdrarda eritrosit değeri kaç olmalı sorusunun cevabı 'hiç denilecek kadar az olmalı'şeklindedir. Çünkü eritrositler kanın yapısını oluşturan hücrelerdir. Kırmızı ve yuvarlak bir yapıya sahiptirler. Kemik iliğinde üretirl İdrarda eritrosit değeri kaç olmalı sorusunun cevabı 'hiç denilecek kadar az olmalı'şeklindedir. Çünkü eritrositler kanın yapısını oluşturan hücrelerdir. Kırmızı ve yuvarlak bir yapıya sahiptirler. Kemik iliğinde üretirliler ve kanın içinde 120 gün kalırlar. Eritrositler görevi ise kandaki oksijeni dokulara taşımaktır.Ayrıca akciğerdeki karbondioksiti kalbe taşır ve nefes alıp vermede görev alırlar.
İdrarda eritrosit görülmesine hematüri denir. Hematüri ciddi bir tehlike işaretidir.

Hematürinin belirtileri nelerdir

Eğer;
 • 37.9°C üstünde ateş varsa
 • Bulanti-kusma
 • İstahsızlık
 • İdrar yapmada zorlanma
 • Kasık ve sırt agrısı
 • Böbrek bölgesinde ağrı
 • İdrar renginin kırmızıya dönmesi
 • Kilo kaybı
 • Sık sık idrara çıkmak
gibi şikayetler varsa doktorunuza başvurun.

İdrarda eritrosit görülmesinini nedenleri
 • Böbrek enfeksiyonları 
 • Mesane ve idrar yolu enfeksiyonu 
 • Böbrek taşları
 • Böbrek,mesane ve idrar yolunda tümör
 • Orak hücreli anemi hastalığı
 • Aşırı egzersiz
 • İlaç kullanımı(penisilin,aspirin,bazı ağrı kesiciler,bazı antibiyotikler,psikotik ilaçlar vb...)
İdrarda eritrositin bulunmasının doğrudan tedavisi yoktur. Daha çok eritrosit kaçağına neden olan sebebler araştılır. İdrar tahlili ile birlikte diğer şikayetler de değerlendirilir. İdrar tahlilinde eritrositin görülmesi tek başına teşhis koymaya yetmez. Bazen kan tahlili ve ultrasyona gerek duyulabilir.
Aşırı egzersiz,idrar yolu enfeksiyonu ya da ilaç kullanımı ile oluşan hematüri genellikle tehlikesizdir. Kendiliginden ortadan kaybolur.
Ancak böbrek taşı ya da tümörler böbrek çeperinde kanamayan neden olduğu için tehlikeli bir hematüriye neden olur. Derhal tümörün ve taşın çıkarılması gerekir.
Kadınlar da adet döneminde idrar tahlili önerilmez. Çünkü yalancı hematüriye neden olur.
İdrada eritrosit değeri +/++/+++ şeklinde yada 1-2/ nadir olarak belirtilir. İdrarda eritrosit değeri 1-2 olması normaldir.
Idrarda eritrositi engellemenin en güzel yolu bol sıvı almaktır.

Yaşlara ve cinsiyete göre eritrosit değerleri ;
 • Normal aralık değeri alt sınırı 3.90, üst sınır ise 5.50 milyon/mm3 aralığında olmalıdır.
 • Gebelik süresi tamamlanmadan dünyaya gelen bebeklerde alt sınır 3.90, üst sınır ise 5.50 milyon/mm3 olmalıdır.
 • Bebeklerin birinci haftalarında alt sınır 4.00, üst sınır ise 6.60 milyon/mm3 olmalıdır.
 • Birinci hafta ile birinci ayın bitimine kadar olan süreçte alt sınır 3.90, üst sınır ise 6.20 milyon/mm3 değerlerinde olmalıdır.
 • Bebeklerin ikinci aylarından üçüncü aylarına kadar normal eritrosit değeri alt sınırı 3.00, üst sınır ise 5.40 milyon/mm3'tür.
 • Üçüncü aydan altıncı aya kadar olan süreçte alt sınır 3.10, üst sınır ise 4.50 milyon/mm3 değerleridir.
 • Yedinci aydan 3 yaşına kadar alt sınır 3.70, üst sınır ise 5.30 milyon/mm3 olmalıdır.
 • 6-12 yaş arasında alt sınır 4.00, üst sınır ise 5.20 milyon/mm3'tür.
 • 13-15 yaş aralığındaki erkek çocuklarda olması gereken değerin alt sınırı 4.50, üst sınır ise 5.30 milyon/mm3'tür. Bu yaş aralığında olan kız çocukları için alt sınır 4.10, üst sınır ise 5.10 milyon/mm3'tür.
]]>
Eritrosit Yüksekliği https://www.eritrosit.gen.tr/eritrosit-yuksekligi.html Mon, 26 Nov 2018 18:49:29 +0000 Eritrosit yüksekliği: Eritrosit vücut için çok önemli bir oluşumdur. Kana kırmızı rengini veren eritrositler insan vücudunda milyonlarca bulunmaktadır. Her bir eritrositin çok büyük bir önemi bulunmaktadır. Çünkü vücuttaki Eritrosit yüksekliği: Eritrosit vücut için çok önemli bir oluşumdur. Kana kırmızı rengini veren eritrositler insan vücudunda milyonlarca bulunmaktadır. Her bir eritrositin çok büyük bir önemi bulunmaktadır. Çünkü vücuttaki eritrositlerin birçok görevi bulunmaktadır. Özellikle de taşıma görevi yapan eritrositler vücuttaki oksijenin hücrelere ve dokulara ulaşmasında görev almaktadır. Vücutta eritrosit eksikliğinde ya da eritrosit yüksekliğinde çeşitli olumsuz durumlar ortaya çıkmaktadır. Çünkü Allah insan vücudu çok büyük bir intizam ile yaratmıştır. Eritrosit eksikliği vücut için anemi hastalığının meydana gelmesine sebebiyet verir iken eritrosit yüksekliğinde de vücutta farklı bazı oluşumlar gözlemlenmektedir. Eritrositler vücutta anne karnında iken üretilmeye başlar fakat yaklaşık olarak 8 aylığa kadar üretilir daha sonra eritrositler kırmızı kemik iliğinde üretilmeye başlar.

Eritrosit yüksekliği son derece tehlikeli bir durumdur. Çünkü bir insanın normal kan dolaşımı seri bir şekilde yapılmaktadır. Çünkü eritrositler oksijen taşıma vazifesini çok düzenli bir şekilde yapmaktır. Eritrosit yüksekliği sonucunda ise bu durum böyle değildir. Çünkü eritrosit yüksekliğinde kişinin kanında koyulaşma meydana gelir. Vücuttaki kan koyulaştığı için de kişinin kan dolaşımında bazı aksamalar ve yavaşlamalar gözlemlenir. Bu yüzden kesinlikle kişinin kendine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Ve en yakın bir sağlık kuruluşuna gidecek uzman bir doktora muayene edilmesi gerekir. Doktorunuzun yapmış olduğu tahlil ve tetkikler sonucunda çıkan eritrosit yüksekliğine karşı tedaviye başlanması gerekir.

Eritrosit yüksekliğinin nedenleri:

Eritrositler vücudun en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. Her insanda farklı değerlerde eritrosit bulunabilir. Çünkü eritrosit miktarı kadınlara, erkeklerde ve çocuklarda göre değişebilmektedir. Eritrosit miktarı bir erkek de ortalama 5 ya da 5.5 milyon iken bir bayanda bulunan eritrosit miktarı yaklaşık olarak 4 ya da 4.5 milyondur. Çocuklarda ki eritrosit miktarı ise yaşa bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Eritrosit yüksekliği de kişilerde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Her insan eritrosit yüksekliği ile karşı karşıya kalabilmektedir fakat bunun nedeni her insanda farklı olabilmektedir. 

Eritrosit yüksekliğinin nedenleri:
 • Dolaşım hastalıkları, dolaşım yetmezliği 
 • Alkol ve sigara kullanımı 
 • Akciğer ile ilgili hastalıklar 
 • Vücudun aşırı miktarda susuz kalması 
 • Böbrek hastalıkları 
 • Uykuda solunum yetmezliğinin gelişmesi
 • Vücutta hipoksi gelişmesi 
 • Zehirli gazlardan dolayı zehirlenme
Eritrosit yüksekliğinin belirtileri:

Her insanda farklı nedenlerden ötürü ortaya çıkabilen bir rahatsızlık olan eritrosit eksikliği tedavisi mümkün olan bir durumdur. Sadece kişilerin bu konuda biraz dikkat etmesi gereklidir. Eritrosit eksiği kişilerde bazı belirtilerin gelişmesine neden olmaktadır. Özellikle de baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, kişinin kendisine kötü hissetmesi, hipertansiyon, karın ağrısı, öksürük ya da kalp çarpıntısı gibi bazı belirtilerin meydana gelmesine neden olabilir.

Eritrosit yüksekliğinin tedavisi:

Eritrosit yüksekliği çeşitli tahlil ve testler sonucunda anlaşılabilen bir durumdur. Kişinin üzerinde bulunan belirtiler de kişide bazı anormal durumların meydana geldiğini ifade etmektedir. Eritrosit yüksekliği tedavi edilir bir rahatsızlıktır. Önce tanı koyulur ve eritrosit yüksekliğine neden olan etken belirlenir. Ve kişiyi o maddeden uzaklaştırmak gerekmektedir. Daha sonra ise doktorunuzun uygulayacağı tedaviyi uygulamalısınız.
]]>
Eritrosit Metabolizması https://www.eritrosit.gen.tr/eritrosit-metabolizmasi.html Mon, 26 Nov 2018 20:06:32 +0000 Eritrosit metabolizması; iki farklı evreden oluşur gençlik ve olgunluk dönemleri. İlk evrede eritrosit metabolizması ribozom yapı, lizozomlar, golgi aygıtı, mitokondri, çekirdek yapı ve nukleusu kaybeder. Böylece vücut içinde pr Eritrosit metabolizması; iki farklı evreden oluşur gençlik ve olgunluk dönemleri. İlk evrede eritrosit metabolizması ribozom yapı, lizozomlar, golgi aygıtı, mitokondri, çekirdek yapı ve nukleusu kaybeder. Böylece vücut içinde protein sentezi yapmaz. Onun yerine oksidasyonu glikoz sentezine dayanan anaeoribik yol ve pentoz fosfat yolu ile gerçekleştirir. Eritrosit metabolizması içinde karbonik anhidraz, katalaz, peptidaz, kolinesteraz enzimleri bulunur. Eritrositlerin ortalama yaşam süresi 120 gündür ve olgunluk döneminde ortalama çapı 7-8 µm civarındadır. Üretimleri kemik iliği içinde gerçekleşir. Üretimi sağlayan hücreler ''eritropoietik'' olarak adlandırılır ve kemik iliğinin yarısını oluşturur. Cinsiyete bağlı olarak 1 mm küp kan içerisinde yer alan eritrosit sayısı değişir. Bu değer erkeklerde 1 mm küp değerde 5 milyon, kadınlarda 4 milyon civarındadır.  Eritropoietik hücreler ve dolaşımda bulunan tüm eritrositlere ''eritron'' adı verilir. Temel görevleri vücut içinde hemoglobini oksijene bağlayarak taşımaktır. Olgun bir eritrosit metabolizmasının %34'ü hemoglobin çözeltisinden oluşur. Eritrosit membranı adı verilen ve eritrositlerin etrafını saran hücre zarı %49 protein, %44 lipid ve %7 karbonhidratlardan oluşmaktadır. Eritrosit metabolizması içinde yer alan lipid yapı tüm memelilerde 2 katmanlıdır. Böylelikle eritrositlerin daha dayanıklı olmasını sağlar. Protein yapı ise lipidlere sıkıca bağlı olup integral proteinler ve ekstrinsik proteinler olmak üzere iki türlüdür. Ekstrinsik proteinler, integral proteinlere kovalent olmayan bağlar ile tutunurlar.  Eritrosit membranı aynı zamanda hücre dışı ve hücre içi iyon dengesini sağlayan bir pompa sistemine sahiptir. 

Eritrosit metabolizması içinde yaşanan olaylar
 • Porfirin ve hemoglobin biyosentezi
 • ALA sentaz
 • ALA dehidrataz
 • Üroporfinojen I sentaz
 • Üroporfinojen III kosentaz 
 • Koproporfirinojen oksidaz
 • Ferroşetalaz
Eritrosit metabolizmasına bağlı sıkıntılarda görülen hastalıklar
 • Porfiriyalar; genetik olarak tamamlanmış eritrositlerin hem sentezinde görevli enzimlerde görülen fonksiyon bozukluklarıdır. ALA ve PBG ekskresyonunda yaşanan artışla dikkat çeker. Otonom sinir sistemi hastalıklarında, kas zayıflamalarında, görme kaybında, duyu işlev bozukluklarında görülebilir. 
 • Hemoglobin yıkılımı; Yetişkin bir insanda her gün yaklaşık olarak 7 gram civarında hemoglobin eritrosit metabolizmasında yaşanan parçalanmalarla serbest kalır. Plazmada yer alan serbest hemoglobin için böbrek eşik değeri %70 mg civarındadır. Bu oran %70'in üzerine çıkarsa idrarda hemoglobin bulunmasına neden olan ''hemoglobinuri'' ortaya çıkar. 
]]>
İdrarda Lökosit Eritrosit Epitel Hücre Görülmesi https://www.eritrosit.gen.tr/idrarda-lokosit-eritrosit-epitel-hucre-gorulmesi.html Tue, 27 Nov 2018 14:31:11 +0000 İdrarda Lökosit Eritrosit Epitel Hücre Görülmesi, İdrar örneklerinin alınarak laboratuvar alanlarında incelenmesi ile birlikte ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hastalıkların kolay bir şekilde tespit edilmesi için gerekli olan İdrarda Lökosit Eritrosit Epitel Hücre Görülmesi, İdrar örneklerinin alınarak laboratuvar alanlarında incelenmesi ile birlikte ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hastalıkların kolay bir şekilde tespit edilmesi için gerekli olan analiz zaman zaman doğru cevap vermeyebilir. Bu hususta cihazların arızalanması ve dezenfekte edilmemesi durumları etken rol oynar. Söz konusu bu rahatsızlık tıbbi cihazlar dışında gözle görülebilir nitelikte değildir. İdrarda lökosit eritrosit epitel hücre görülmesi normal bir durum değildir. Bu nedenle böyle bir teşhisin konulması ile birlikte derhal önlemin alınması gerekir. Bahse konu olan bu tıbbi terimlerin vücutta yer edinmesinin nedeni enfeksiyon kaynağından gelmektedir. Bakteri ve virüslerin mesanede barınak kurmasıyla birlikte idrar yaparken bazı anormal durumlar meydana gelir. Bu hususta idrarın kokulu olması, koyu renkte idrar, idrar yaparken yanma ve ağrı hissi, iltihap akıntısı ve kanama gibi sağlık problemleri idrarda lökosit eritrosit ve epitel hücre görülmesi probleminin belirtileri arasında yer alır. Hal böyleyken idrar kanalının çıkış noktasındaki doku üzerinde kızarıklık, şişlik ve kaşıntı oluşumları yüzünü gösterir. Bu rahatsızlık kaynağını birçok etkenden alabilmektedir. Özellikle cinsel birleşme unsuru bu konuya yönelik önderlik eder. Kirli cinsel temas, iç çamaşırı kullanımının günlük olarak yapılmaması, toplu kullanım alanlarındaki tuvalet ve banyo kullanımından ötürü böyle bir sağlık sorununun oluşma ihtimali yüksektir.

İdrarda Lökosit Eritrosit Epitel Hücre Görülmesi Tedavisi

Tıbbi laboratuvar incelemeleri sonucunda idrarda lökosit eritrosit epitel hücre görülmesiyle birlikte enfeksiyon tanısı konulur. Bazen de idrar yaparken cinsel organın kirli olması idrarın çıkışı esnasında idrar tahlilinde kristal yapılarının görülmesine neden olarak yanlış tanının ortaya atılmasına kaynaklık eder. Bu durumun önüne geçilmesi adına idrar örneği verilmeden önce genital bölgenin dezenfekte edilmesi gerekir. Gelelim idrarda teşhis edilen bu maddelerin yok edilmesi hususuna. Bu hususa dair yapılması gereken ilk seçenek doktorun tavsiye ettiği ilaçların kullanımıdır. Bununla birlikte günlük olarak iç çamaşırı değişikliğinin yapılması, vücut temizliğinin devamlı yapılması, cinsel birleşme esnasında cinsel organın dezenfekte edilmesi ve yoğun kullanım alanlarına ait olan tuvalet ve banyo gibi alanların mümkün mertebe kullanılmaması gibi unsurlar idrarda lökosit eritrosit epitel hücre görülmesi tedavisi için fayda sağlar.
]]>
Eritrosit Yüksekliği Kanser https://www.eritrosit.gen.tr/eritrosit-yuksekligi-kanser.html Wed, 28 Nov 2018 03:06:59 +0000 Eritrosit Yüksekliği Kanser, et ve kemiğin devamını sağlamasında büyük rolü olan kan, hayati fonksiyonların devamı için olmazsa olmaz bir sıvıdır. Kan atardamarlar ve toplardamarlar vasıtası ile vücutta dolaşı Eritrosit Yüksekliği Kanser, et ve kemiğin devamını sağlamasında büyük rolü olan kan, hayati fonksiyonların devamı için olmazsa olmaz bir sıvıdır. Kan atardamarlar ve toplardamarlar vasıtası ile vücutta dolaşım sağlar. Kanda bulunan eritrositler diğer kan hücrelerinden daha fazladır. Kişiye özel kalıtımsal niteliklere sahip olan eritrositler, demir ve hemoglobin ihtiva ederler. 1 mm küp kanda bulunması gereken eritrosit değeri, 4500000-5000000 arasındadır. Kemik iliğinde üretilen ve akciğerlerden tüm vücuda oksijen taşınmasını sağlayan eritrosit sayısı çok fazla yükseldiğinde bu durum bir rahatsızlığa sebep olmayacağı gibi altta yatan başka bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Eritrosit yüksekliği kanser ilişkisi değerlendirildiğinde ise, eritrositin yükselmesinde kanser hastalığının etkili olduğu görülmektedir.  

Eritrosit yüksekliği kanser ilişkisi nasıldır

Kanser hastalığı olan kişilerde, eritrosit sedimentasyon hızı çoğunlukla normal seyretse de eritrosit yüksekliği kanser ilişkisine bakıldığında kanser hastalığı nadir durumlarda gizli kalabilmektedir. Metastik kanserli hastalarda eritrosit sıklıkla yüksektir. Kanser hastalığı olan kişilerde eritrosit yüksekliği metastaz için çok önemli bir ipucudur. Eritrosit yüksekliği olan hastalar üzerinde yapılan araştırmaların bir çoğunda kanser ve semptomlarına rastlanmıştır. Eritrosit yüksekliği kanser hastalarında normal seyrederken metastaz durumunda yükselme eğilimi göstermektedir.

Tersi durumda normal seyreden bir eritrosit sedimentasyonu da metastazı dışlamaz. Eritrosit yüksekliği kanser hastalığı olan kişilerde ve metastaz durumunda tümör ve tümör kitlesinin dokulara etkisi eritrositi yükseltebilmektedir. Kanser hastalarında aynı anda seyreden diğer rahatsızlıklarda bu duruma sebep olabilmektedir.

Solid kanserli hastalarda eritrosit yüksekliği hastalığın ilerlemekte olduğunu ve metastazı düşündürür. Bu durum tümörün yaygınlığı konusunda hekime fikir verici bir özellik taşır.

Onkoloji biliminde eritrosit yüksekliği, gastrik karsinoma, kronik lenfossitik lösemi, meme kanseri ve kolorektal kanser ve prostatı işaret edebilir.

Bu bakımdan eritrosit yüksekliği kanser ilişkisi için daha spesifik tanı testleri geliştirilmiştir.

]]>
Ortalama Eritrosit Hacmi Düşüklüğü https://www.eritrosit.gen.tr/ortalama-eritrosit-hacmi-dusuklugu.html Wed, 28 Nov 2018 11:51:11 +0000 Ortalama Eritrosit Hacim Düşüklüğü, MCV düşüklüğü olarak kısaltılan bu durum kandaki alyuvarların düşüklüğünü gösteren bir anemik hastalıktır. Mikrositik bir hastalık olan MCV düşüklüğü eritrositlerin (alyuvar) Ortalama Eritrosit Hacim Düşüklüğü, MCV düşüklüğü olarak kısaltılan bu durum kandaki alyuvarların düşüklüğünü gösteren bir anemik hastalıktır. Mikrositik bir hastalık olan MCV düşüklüğü eritrositlerin (alyuvar) normalden daha küçük olmasından kaynaklanır. Bu hastalık zamanında tedavi edilmezse hastada yaşam boyu gözükecek kalıtsal bozukluklara yol açabilmektedir. MCV değeri yetişkin bireyler için 84-96 femtolitredir. Eğer MCV değeri bu değerin yani 84 fentolitrenin altına düşerse hastaya ortalama eritrosit hacim düşüklüğü teşhisi konur.

Ortalama Eritrosit Hacim Düşüklüğü Belirtileri
 • Uykuda oluşan problemler
 • Nefes almada zorlanma
 • Dudakların soluk renkte olması
 • Ağızda oluşan ağrılar
 • Kolay tırnak kırılmaları
 • Göğüs ve baş bölgesinde meydana gelen ağrılar
 • Yorgunluk,halsizlik ve bitkinlik hissi
 • Düzensiz şekilde kalp atımları
 • Ciltte oluşan solgun sarı renk
 • Baş dönmeleri
 • İştahta azalma veya kapanması
Ortalama Eritrosit Hacim Düşüklüğü Nedenleri
 • Demir eksikliği
 • Talasemi
 • B6 vitamin eksikliği
 • Kurşun zehirlenmesi veya kronik bir hastalığa sahip olmak
Eritrosit hacmindeki düşüklüğüne derhal müdahale edilmediği taktirde ciddi anlamda komplikasyonlar ortaya çıkmaktadır. Bunlar arasında en bilinenler şok, hipertansiyon, Koroner ve Pulmuner kalp yetmezliğidir. Ortalama eritrosit hacim düşüklüğü, geniş çaplı bir hastalık durumudur. Vitamin veya mineral eksikliğinden kaynaklanan bir durum varsa ilgili vitamin veya mineral verilerek hastalık ortadan kaldırılarak semptomlarına son verilir.Fakat hastalığa bağlı bir durumdan dolayı MCV durumu ortaya çıkmışsa hastalığın teşhisi için bir dizi kan tahlilleri yaptırmak gereklidir. Bu testler arasında en yaygınları şunlardır;
 • Serum-Ferritin seviyelerinin ölçümü
 • Serum-Demir seviyelerinin ölçümü
 • Hemoglubin elektroforezi
 • Retikülosit kan sayımı 
 • Periferik yayma
]]>
Eritrosit Normal Değerleri https://www.eritrosit.gen.tr/eritrosit-normal-degerleri.html Thu, 29 Nov 2018 10:38:32 +0000 Eritrosit normal değeri: Bir kırmızı kan hücresi olan eritrosit, kan sayım testinde RBC olarak isimlendirilmiştir. Eritrositler kırmızı ve yuvarlak olmasından dolayı alyuvar olarak da bilinir. Tam kan sayım testi esnasında önem Eritrosit normal değeri: Bir kırmızı kan hücresi olan eritrosit, kan sayım testinde RBC olarak isimlendirilmiştir. Eritrositler kırmızı ve yuvarlak olmasından dolayı alyuvar olarak da bilinir. Tam kan sayım testi esnasında önemli bir birim olan eritrosit vücudun birçok noktasına oksijen taşınmasına yardımcı olur. Kemik iliğinde bulunan bu yapılar yaklaşık 120 gün boyunca kan içinde kalıp oksijen taşımak gibi önemli bir görevi gerçekleştirir. Anne karnındaki bebekte 2-8 ay arasında karaciğer ve dalakta üretilen eritrosit daha sonra kemik iliğinde üretilmeye başlar. Akciğerden oksijeni alıp bir hücreye taşımakla görevli olan bu yapılar karbondioksitin kalbe ve akciğere getirmek ile beraber aynı zamanda nefes verme esnasında karbondioksitin dışarı atılmasını sağla. Vücutta eritrosit normal değer aralığında olması gerekir. Eritrosit normal değerinden fazla ya da eksik olması birçok nedenden kaynaklanabileceği gibi bir takım rahatsızlıklar ile de ortaya çıkar.

Eritrosit normal değerleri kaç olmalıdır, eritrosit değer aralığı kişinin yaş ve cinsiyete göre farklılık gösterir.
 • 1 haftalık bir bebekte 3,90-5,50 milyon/mm3 
 • 1 hafta-1 ay 3,90-6.20 milyon/mm3
 • 2-3 ay 3,00-5,40 milyon/mm3
 • 4-6 ay 3,10-4,50 milyon/mm3
 • 7 ay-3 yaş 3,70-5,30 milyon/mm3
 • 4-5 yaş 3,90-5,30 milyon/mm3
 • 6-12 yaş 4,00-5,20 milyon/mm3
 • 13-15 yaş erkek 4,50-5,30 milyon/mm3
 • 13-15 yaş kadın 4,10-5,10 milyon/mm3
 • 15 yaş üstü erkek 4,50-5,90 milyon/mm3 
 • 15 yaş üstü kadın 4,00-5,20 milyon/mm3'dür. 
Ağır egzersizlerin yapılması ile beraber hemokonsantrasyon ve kişinin yüksek rakımda bulunması durumunda eritrosit normal değeri yükselme gösterir. Aynı zamanda annemi ve bir takım ilaçlar da eritrosit değerinin azalmasına neden olabilir. Bu durumlar haricinde eritrosit değerinin bu olanlardan daha düşük olması normal bir durum olarak değerlendirilmez.

Eritrosit normal değerinden yüksek olması, kişide şiddetli baş ağrısı, görme bozukluğu, nefes almada zorluk, kaşıntı ve kas zayıflığı gibi belirtiler ortaya çıkar. Eritrosit değerinin normalden daha yüksek olması genellikle kalp, akciğer, böbrek hastalığı ile beraber polisitemia vera olarak adlandırılan hastalık ve vücudun su ihtiyacının yeteri kadar karşılanmaması gibi durumlardan kaynaklanır. 

Eritrosit normal değerinden düşük olması, annemi, aşırı kan kaybetmek, kanser, kemik iliği gibi hastalıklar, gebelik, kan damarındaki hasarlar, demir, folik asit, bakır ve B gurubu vitaminleri açısından yetersiz beslenilmesi ile beraber birtakım ilaçlardan kaynaklanabilir. Eritrosit normal değerinden düşük olduğu durumlarda ise, kişide halsizlik, bitkinlik, saç dökülmesi ve kalp problemleri gibi birtakım belirtiler ortaya çıkar.
]]>
Kanda Eritrosit Yüksekliği https://www.eritrosit.gen.tr/kanda-eritrosit-yuksekligi.html Thu, 29 Nov 2018 11:59:31 +0000 Kanda eritrosit yüksekliği, Alyuvarlar kanın büyük bölümünü oluşturur ve ona koyu kırmızı rengini verir. Alyuvarlar hemen hemen her şeyle bürünebilen formatif bir torba gibidir. Görevi oksijen ve karbondioksit taşımaktır. Kanda eritrosit yüksekliği, Alyuvarlar kanın büyük bölümünü oluşturur ve ona koyu kırmızı rengini verir. Alyuvarlar hemen hemen her şeyle bürünebilen formatif bir torba gibidir. Görevi oksijen ve karbondioksit taşımaktır. Kanda eritrosit yüksekliği, kandaki en yoğun hücre gurubudur. Eritrositler içindeki hemoglobin moleküllü, eritrositlerin temel işlevi olan gaz dolaşımını sağlar. 

Kanda eritrosit yüksekliği dokulara oksijen gitmediği taktirde kırmızı kan üretilmesi ile ortaya çıkıyor. Eritrosit yapımı için B12 ,B13 vitaminine ihtiyaç vardır. Bu vitaminler eksik olursa dokuların büyümesi ağır şekilde gerçekleşir. Vitamin eksikliği eritrosit üretim hızını düşürür. Kanda eritrosit yüksekliği erkeklerde 4,7-6,1 milyon hücre, kadınlarda 4,2-5,4 milyon hücre mikrolitre bulunmaktadır. Çocuklarda ise değerler yaşa ve cinsiyete göre değişmektedir. 

Kanda eritrosit yüksekliği belirtileri 
 • Bulanık görme 
 • Göğüs ağrısı 
 • Baş ağrısı 
 • Kaşıntı 
 • Kas ağrısı 
 • Baş dönmesi 
 • Yüksek tansiyon 
 • Kulak çınlaması 
Kanda eritrosit yüksekliği, bir hastalık olarak nitelendirilmez.Fakat vücutta fazla eritrosit sayısının olması da iyiye işaret etmez. Ciddi bir hastalık olan kanser hastalığının habercisi olabilir. Kırmızı kan hücreleri kemik iliğinde meydana gelir. Alyuvarlar kemik iliğinden dolaşım sistemine çıkınca yıkıma kadar ortalalam 120 gün boyunca dolaşımda kalırlar. 

Kanda eritrosit yüksekliği nedenleri 
 • Sigara içmek 
 • Vücudun susuz kalması 
 • Böbrek kanseri 
 • Kanda düşük oksijen seviyesi 
 • Kalp rahatsızlıkları 
 • Akciğer rahatsızlıkları 
 • Genetik sebepler 
 • Yüksek rakımlı bir yere gitmek veya yaşamak
]]>
Eritrosit Neden Yükselir https://www.eritrosit.gen.tr/eritrosit-neden-yukselir.html Fri, 30 Nov 2018 08:54:24 +0000 Eritrosit Neden Yükselir, Eritrosit vücudumuzun sağlığı açısından hayati önem taşıyan ve kırmızı kan hücrelerine verilen addır. Akciğerlerden aldıkları oksijeni vücudun bütün organlarına taşıyan alyuvarlardır. Kırm Eritrosit Neden Yükselir, Eritrosit vücudumuzun sağlığı açısından hayati önem taşıyan ve kırmızı kan hücrelerine verilen addır. Akciğerlerden aldıkları oksijeni vücudun bütün organlarına taşıyan alyuvarlardır. Kırmızı kan hücreleri olan eritrositler vücudun tüm dokularını dolaşarak bütün noktalara ve kalbe oksijen taşımaktadır. 

Eritrosit neden yükselir sorusuna en basit cevap olarak; en ufak bir üşütme sonucunda eritrosit yüksekliği görülebilir. Eritrosit yükselmesi, kırmızı kan hücrelerinin idrara karışması sonucunda olmaktadır. İdrarın rengi gözle görülebilir şekilde kırmızı olur. İdrarda görülen renk bazen pembemsi renk alabilir. Bazende idrar normal görünümde olabilir ancak idrar yaparken zorlanma olabilir. İdrar renginde değişiklik olmadığında yapılan tahlil sonucunda, eritrosit yüksekliği tespit edilir. İdrarda kan görünmesi çok ciddiye alınması gereken rahatsızlıklardan olan,  tümör belirtisi olabilir. Bu nedenle ciddiye alınması gereken gelişmedir. 

Eritrosit Normal Değerleri Nelerdir
 • Erkeklerde 4,7-6,1 milyon hücre mikro litre
 • Kadınlarda 4,2-5,4 milyon hücre mikro litre
 • Çocuklarda 4,6-4,8 milyon hücre mikro litre 
Eritrosit Neden Yükselir Sebepleri Nelerdir
 • Soğuk algınlığı sonucunda idrarda görülen kan eritrosit yüksekliğinin en önemli sebebidir.
 • Eritrosit yüksekliği, böbreklerde iltihaplanma ve böbreklerde taş olması sonucu olabilir.
 • Mesanede ve idrar yollarında enfeksiyon olması, eritrosit yüksekliğine neden olmaktadır.
 • İdrar yollarında ve mesanede tümör riskinin bulunması, eritrosit yüksekliğini göstermektedir.
 • Böreklerde kanser hastalığı varsa, eritrosit yüksekliği görülür.
 • Diğer hastalıklar için kullanılan ilaçlar nedeniyle, yan tesir olarak eritrosit yüksekliği ortaya çıkabilir. 
 • Bazen zayıflama, iştahsızlık, bulantı, kusma gibi yaşanan olumsuzluklara neden olmaktadır.
 • İdrar yollarında yanma, kasık ve sırt ağrısı eritrosit yüksekliğini göstermektedir.  
]]>
Eritrosit Süspansiyonu https://www.eritrosit.gen.tr/eritrosit-suspansiyonu.html Sat, 01 Dec 2018 07:59:37 +0000 Eritrosit süspansiyonu, kanın plazmasının 3/4 nün alınmasıyla oluşturulan 200 ml civarında olan %65-75 hematokrit değerlerine sahip olan süspansiyondur. Eritrosit süspansiyonu, hastalara verilmeden önce alıcı ve donör Eritrosit süspansiyonu, kanın plazmasının 3/4 nün alınmasıyla oluşturulan 200 ml civarında olan %65-75 hematokrit değerlerine sahip olan süspansiyondur. Eritrosit süspansiyonu, hastalara verilmeden önce alıcı ve donör arasındaki kan uyumunu inceleyen Cross Match adı verilen test yapılmalıdır.

Eritrosit süspansiyonu nasıl elde edilir
 • Tam kan alınır ve soğutmalı santrifüj cihazında çevilir. Bu aşama sırasında kanın bilişenleri gözle görünecek şekilde bir katman oluşturacaktır.
 • Üst kısmında oluşan plazma ekstartör yardımıyla başka bir kısma alınır.
 • Bu işlem sırasında 60-80 ml plazma Eritrosit süspansiyonunun içinde bırakılır.
 • Eritrositlerin beslenebilmesi için uygun ek 80-100 ml civarında bir solüsyon katılır.
 • Daha sonra plazmanın Buffy Coat katmanı ayrılarak alınır.
 • Buffy Coat alındıktan sonra hematokriti %65-75 olacak şekilde plazma verilir.
 • Son olarak Buffy Coattan ayrılmış plazma ve eritrositler için oluşturulmuş uygun besleyici çözelti ilerek yeniden süspanse edilerek hazırlanmış olur.
Eritrosit süspansiyonu hangi durumlarda kullanılır
 • Ani ve uzun süreli kan kayıplarında,
 • Doku oksijenizasyonunun azalmasına neden olan anemilerin tedavisinde,
 • Ciddi hasarlı ürtikerlerde ve anafilaksi durumlarını önlemek için yıkımlanmış eritrosit süspansiyonu verilir.]]>
Eritrosit Nedir https://www.eritrosit.gen.tr/eritrosit-nedir.html Sat, 01 Dec 2018 16:57:30 +0000 Eritrosit nedir: Eritrositlerin diğer bir adı alyuvardır. Eritrositler içinde bulunduğu hemoglobin nedeni ile kanan kırmızı rengini veren bir maddedir. Eritrositler ortalama olarak 7 mikron çapında kenarları kalın, ortaları konka Eritrosit nedir: Eritrositlerin diğer bir adı alyuvardır. Eritrositler içinde bulunduğu hemoglobin nedeni ile kanan kırmızı rengini veren bir maddedir. Eritrositler ortalama olarak 7 mikron çapında kenarları kalın, ortaları konkav disk görünümündedir. Eritrositler bir milimetre küp kanda milyonlarca bulunmaktadır. Ve bu miktar kadınlarda ve erkeklerde de farklı değerler olarak değişebilmektedir. Eritrositler erkeklerde 5-5,5 buçuk milyon iken kadınlarda ortalama 4-4,5 milyon kadardır. Eritrositler vücut için çok önemli bir maddedir. Çünkü eritrositler hemoglobinin yapısında bulunduğu için vücut için çok büyük önem arz etmektedir. Eritrositlerin normalden daha az olmasına anemi denir. Ve anemi kişilerde çok büyük bir sorundur. Çünkü çeşitli hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir. Eritrosit sayısının normalden çok olmasına ise poliglobuli denmektedir.

Eritrosit nedir sorununu sizlerle güzel bir şekilde açıklayacağız. Eritrositlerde olduğun bir çekirdek yapısı yoktur. Eritrositler kan hücrelerinin toplam hacminin en büyük kısmını oluşturmaktadır. Ayrıca bir eritrositin ortalama ömrü 120 gün kadardır. Alyuvarların yapısında hemoglobin bulunur. Hemoglobin ise dört demir molekülü ve bir globin molekülünden oluşur. Eritrosit nedir ve vücuttaki görevi nedir sorusunu açıklayacağız. Eritrositlerin esas görevi taşıma görevidir. Oksijen ve karbondioksit gazları alyuvarlar ile taşınır. Dışarıdan alınan oksijen molekülü akciğerlere gelir ve oradan kana geçerek alyuvarların içindeki hemoglobin ile birleşir. Buna oksihemoglobin denir. Böylece oksijen oksihemoglobin halinde hücrelere taşınır. Hücrelerdeki metabolik olaylar sonucu açığa çıkan karbondioksit yine hemoglobine bağlanarak karboksihemoglobin akciğerlere taşınır. Ve oradan da solunumla birlikte dışarı atılır. Alyuvarlar kemik dokusunda bulunan kırmızı kemik iliğinde oluşurlar.

Eritrositlerin görevleri:

Eritrositler vücut için oldukça önemli olan yapılardır. Çünkü eritrosit eksikliği vücutta bazı rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olur. Ayrıca sadece anemi hastalığına da değil vücutta başka rahatsızlıklarında gelişimine neden olabilir. Eritrositin vücutta çeşitli görevleri bulunmaktadır. Eritrositlerin bu görevleri;
 • Vücuttaki karbondioksit ve oksijenin taşınması ile görevlidir.
 • Kana kırmızı rengini veren maddedir.
 • Vücutta bulunan asit ve baz dengesinin normal seviyede kalmasını sağlar.
 • Eritrositler kan antijenlerinin belirlenmesinde etkili olmaktadır.
 • Eritrositler anne karnında üretilmeye başlar yaklaşık sekiz aylığa kadar üretilir daha sonra ise kemiklerde üretilmeye başlar.
 • Vücutta ömrü dolan alyuvarların yenisi kemik iliğinde üretilmeye başlar. 
Eritrosit nedir, neden olduğu sorunlar:

Alyuvar adı da verilen eritrositler kişinin kan hücrelerinin yapısında bulunarak kana kırmızı rengini veren bir maddedir. Eritrositler çok önceki yıllarda bulunmuş olan bir oluşumdur. Eritrositler kırmızı kan hücreleridir ve akyuvarlardan yapıca ve görev bakımından farklı görevleri bulunmaktadır. Eritrosit eksikliğinin az ya da çok olması da çok riskli bir durumdur. Çünkü eritrosit az olduğu zaman kişide anemi hastalığı gelişir iken eritrosit fazlalığında da kişinin vücudunda istenmeyen bazı durumlar gelişmektedir. Ayrıca orak hücreli anemi hastalığı da eritrositlerde meydana gelen bir mutasyon sonucunda gelişen bir hastalıktır.
]]>
İdrar Tahlili Eritrosit https://www.eritrosit.gen.tr/idrar-tahlili-eritrosit.html Sun, 02 Dec 2018 11:55:48 +0000 İdrar Tahlili Eritrosit, Eritrosit değerini öğrenebilmek için idrar tahlili yapılır. Yapılan kan testleri ve idrar tahlilleriyle eritrosit değerlerine bakılır. normal değerlerin biraz üzerindeki eritrosit değeri yada normal değ İdrar Tahlili Eritrosit, Eritrosit değerini öğrenebilmek için idrar tahlili yapılır. Yapılan kan testleri ve idrar tahlilleriyle eritrosit değerlerine bakılır. normal değerlerin biraz üzerindeki eritrosit değeri yada normal değerlerin biraz altındaki eritrosit değerleri anlam ifade etmez. ancak belirgin artış ve azalış bir sağlık probleminin habercisidir. İdrar tahlili eritrosit değerlerinin yüksekliği yada düşüklüğünün sebepleri araştırılmalı ve soruna yönelik en kısa sürede tedavi edilmelidir.

İdrar Tahlili Eritrosit Nedir

Alyuvarlar olarak da bilinen kırmızı kan hücreleri akciğerdeki oksijeni diğer organlara taşır. Kemik iliğinden üretilen eritrositler kırmızı kan hücreleridir ve yaşam süreleri 120 gündür. Her bir eritrosit 120 gün kanın içinde kalır ve akciğerdeki oksijeni dokulara taşıma görevini yerine getirir. Sonra görevi biten yaşlı hücrelerinin yerine kemik iliğinden yeni eritrositler üretilir. İdrar tahlili eritrosit değerlerindeki artış yada azalış akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları yada anemi (kansızlık) gibi önemli hastalıklar hakkında bilgi verir.

İdrar Tahlili Eritrosit Görülmesi:

İdrar da eritrosit görülmesi idrara kan karıştığı anlamına gelir. Tehlikeli bir durumun habercisi olabilir ve en kısa sürede tedavi gerektirebilir. Bundan dolayı idrar tahlilin de eritrosit görülmesinin altında yatan sebep araştırılmalıdır. Normal şartlarda idrarda eritrosit görülmez ancak çok az miktarda olması normal kabul edilebilir. İdrarda eritrosit görülmesinin belirtileri arasında sık idrara çıkma, mesaneyi tam boşaltamamak, yüksek ateş karın ağrısı, böğür ağrısı ve idrar yaparken ağrı yanma gibi şikayetler olabilir. Bunun dışında da bir çok semptom ve hastalık idrar tahlili eritrosit değerlerinin yüksek çıkmasına neden olabilir.
İdrarda eritrositin en sık nedeni idrar yolları enfeksiyonudur. Ayrıca mesane  ve böbrek iltihabı da aynı tablonun ortaya çıkmasına neden olabilir. Böbrek taşları, penisilin gibi bazı ilaçlar, mesane, böbrek prostat kanseri, yaralanmalar, adet görme, böbrek tümörleri, kanın damar içine pıhtı atması, virüs kaynaklı iltihaplarda idrarda eritrosit görünmesinin sebepleri arasında sayılabilir.

İdrar Tahlili Eritrosit Görülmesinin Tedavisi:

İdrar tahlili eritrosit değerlerinin yüksek çıkması her zaman hastalık habercisi olarak nitelendirilmese de sebeplerinin araştırılması ve altta yatan hastalığa yönelik tedavinin uygulanması gereklidir. Doğrudan idrarda eritrositin tedavisi yoktur. Bu tablonun oluşmasını sağlayan hastalığın tedavi edilmesi önem arz eder. Bakteri kaynaklı eritrosit görülmesinin tedavisi antibiyotiklerle sağlanırken diğer tedavi yöntemleri arasında, böbrek taşından kaynaklanan bir sıkıntı varsa tedavi böbrek taşını kırmaya yöneliktir. Kanam sorunlarında pıhtılaştırıcı ilaçlara gerek duyulurken, kan naklide gerekli görülebilir. Günde en az 8 bardak su içmek ve ağır egzersizler yerine hafif ve daha az yoran egzersizler yapmakta bu tablonun oluşmamasına yardımcı olacak etkenler arasındadır. Kanser hastalıklarından kaynaklanan idrar tahlili eritrosit değerlerinin tedavisi cerrahi olabilir. Kemoterapi ve radyoterapi gibi diğer tedavi yöntemleri de kullanılabilir.
]]>
İdrarda Eritrosit Ve Lökosit https://www.eritrosit.gen.tr/idrarda-eritrosit-ve-lokosit.html Mon, 03 Dec 2018 08:37:58 +0000 İdrarda Eritrosit Ve Lökosit, Birtakım hastalık teşhislerinin yapılması yönünden önem teşkil eden idrar tahlili sonucunda doktor tarafından konulan bir tür rahatsızlıktır. Bu hususta hastanın şikayetine göre idrar analizi ya İdrarda Eritrosit Ve Lökosit, Birtakım hastalık teşhislerinin yapılması yönünden önem teşkil eden idrar tahlili sonucunda doktor tarafından konulan bir tür rahatsızlıktır. Bu hususta hastanın şikayetine göre idrar analizi yapılıp değerlendirilir. Söz konusu bu sağlık problemi vücutta bazı değişiklikleri beraberinde getirir. Hay böyle olunca da vücut direnci düşerek organların bir kısmı işlevini tam anlamıyla yerine getiremeyecek seviyeye geliyor. Her yaştan insanda yapılan idrar testi basit bir tıbbi yöntem ile çözümlenir. Bu aşamadan sonra belirlenen rahatsızlık herkes için aynı sorunu ortaya çıkarmaz. Birçok etkene bağlı olarak yüz gösteren idrarda eritrosit ve lökosit genellikle idrar yolu kapsamında enfeksiyon oluşumuna yol açar. Sıklıkla kullanılan bir tahlil olan idrar analizi hastalıkların kolaylıkla belirlenip kısa sürede önlemin alınmasına kaynaklık eder. Bahsedilen tıbbi terimlerden olan ve normal karşılanmayan bir sorun olan eritrosit ve lökosit unsurların idrar içerisinde yer edinmesiyle birlikte böbreklere dair birtakım hastalıkların varlığı teşhis edilebilir. Bununla birlikte taş ve kum oluşumu, sistit, kist ve iltihaplanma gibi etkenler bahse konu olan bu hastalığın ortaya çıkış nedenleri arasında yer alan sağlık problemleridir.

Vücuttaki doku hücrelerinde bakteri ve virüslerin var olması idrar salınımının gerçekleşmesiyle dışarı çıkış sağlanır. Mesanede yer edinen bu zararlı yapılanmalar idrar kanalında mesken tutup idarın atılma aşamasında birtakım oluşumları meydana getirir. Bunlar: İdrarın az miktarda gelmesi, idrar yaparken zorlanma, yanma ve ağrı hissi, idrar renginin ve kokusunun değişmesi, kanamalı idrar ve vajina ağzında doku hasarı gibi etmenlerdir. Enfeksiyonun bulaşıcı etkisi cinsel temas, genital bölge temizliğinin yapılmaması, iç çamaşırı kullanımının uzun vadede tutulması, ameliyatlar ve kimyasal temizleme ürünlerinin kullanımıyla birlikte ortaya çıkar. İlerleme gösteren idrarda eritrosit ve lökosit maddelerinin varlığı kalıcı nitelikte olup kendini tekrarlayabilir. Bu nedenle idrar hususunda değişik belirtilerin meydana gelmesiyle birlikte ihnale mahal vermeden hastaneye gitmek sağlık bakımından önemlidir.

İdrarda Eritrosit Ve Lökosit Tedavisi

Günlük yaşamı kabusa çeviren idrarda eritrosit ve lökosit oluşumu birçok sorunun metdana gelmesine kaynaklık eder. Durum böyle olunca idrar çıkış noktasında hasar düzeyi hat safhaya ulaşarak vajina girişinde kaşıntı, kızarıklık ve şişlik sorunları oluşur. Bu problemi ortadan kaldırabilmek adına beklemek yerine doktora başvuru yapmak en doğrusudur. Muayene sonrası tetkiklerin yapılması ile birlikte tedavi başlar. Bu hususta cerrahi operasyona gerek kalmaksızın sadece ilaçlı tedaviyle iyileşmek mümkündür. Hekimin önerdiği ilaçların düzenli bir şekilde kullanımının dışında bazı unsurlara da dikkat etmek gerekir. Bunlar: Günlük olarak iç çamaşırı değişikliğinin yapılması, her gün genital bölge temizliğinin sağlanması, kimyasal nitelikli duş jeli veya sabun gibi maddelerin kullanılmaması, başkalarina ait kişisel eşyaların kullanılmaması ve tedavi olumlu sonuç verene kada cinsel birleşmeden kaçınılması gibi etkenler idrarda eritrosit ve lökosit tedavisinin hız kazanmasına yardımcı olur.
]]>
Eritrosit Sedimentasyon Hızı https://www.eritrosit.gen.tr/eritrosit-sedimentasyon-hizi.html Mon, 03 Dec 2018 18:34:10 +0000 Eritrosit Sedimantasyon Hızı:  Vücudumuzda meydana gelen iltihaba bağlı rahatsızlıkları ve semptomları belirlemede kullanılan kan testine eritrosit sedimantasyon hızı adı verilir. Sedimantasyon hızı tek başına anlam if Eritrosit Sedimantasyon Hızı:  Vücudumuzda meydana gelen iltihaba bağlı rahatsızlıkları ve semptomları belirlemede kullanılan kan testine eritrosit sedimantasyon hızı adı verilir. Sedimantasyon hızı tek başına anlam ifade etmez ancak kandaki yüksekliği vücudun herhangi bir bölgesinde iltihap varlığına işaret eder ve doktorumuzun teşhis koymak adına yada iltihap varlığını açıklamak için yardım aldığı destekleyici bir tetkik olarak kullanılır.

Yaşam faaliyetlerimizi yerine getirmemiz için vücudumuzun oksijene ihtiyacı vardır. İşte bu görevi yerine getiren kırmızı kan hücrelerine eritrosit adı verilir.  Akciğerdeki oksijeni diğer dokulara taşımakla görevlidir. Sedimantasyon testi için hastadan alınan kan cam bir tüpün içine yerleştirilir. yerleştirilen kanın içindeki kırmızı kan hücreleri yavaş yavaş dibe çökmeye başlar. Kırmızı kan hücreleri dibe çökerken iltihap, kan hücrelerinin kümeler halinde toplanmasına neden olur. Bu hücre kümeleri, diğer kan hücrelerine göre daha yoğun olduklarından hızlı bir şekilde dibe çöker. Eritrosit sedimantasyon hızı, dibe çöken kırmızı kan hücrelerinin bir saat içinde çöktüğü mesafe ölçülerek elde edilir. Kırmızı kan hücrelerinin hızlı dibe çökmesi, bağışıklık sistemimizin verdiği tepkiden kaynaklanır ve bize iltihap seviyesi ile ilgili bilgi verir. Kırmızı kan hücrelerinin bir saat içinde çöktüğü mesafe milimetre olarak rapor edilir.

Doktorunuz bu sonuçlar eşliğinde şikayetlerinizi ve başka bulguları da bir araya getirerek teşhis koymak için eritrosit sedimantasyon hızı testini kullanır yada vücutta var olan hastalıkla ilgili iltihap varlığının takibinde bu testlerden yararlanır. Bu test sonuçlarını etkileyen bazı faktörler test sonucunun sağlıklı çıkmamasına neden olabilir. Hamilelik, kansızlık, şeker hastalığı yada kalp hastalığı gibi etkenler den dolayı iltihaba bağlı hastalıklar bu hastalıkların altında gizlenmiş olabilir.

Eritrosit Sedimantasyon Yüksekliğine Ve Düşüklüğüne Neden Olan Hastalıklar Nelerdir:

Virüs, bakteri, mantar gibi bazı zararlı canlıların sebep olduğu hastalıklar sedimantasyon değerlerini artırır. Zatürre, sistemik iltihaplar, böbrek, kemik, deri ve kalp kapakçığı iltihapları, tüberküloz, ateşli romatizma, dev hücreli arterit, gravis hastalığı, septik artrit, reaktif artrit, polimiyozit gibi hastalıklar eritrosit sedimantasyon hızını artırır. Bağışıklık sistemindeki hata ile, bağışıklık sisteminin sağlıklı dokularına saldırmasıyla ortaya çıkan tahribatlarda da sedimantasyon hızı artar. Lenfoma gibi bazı kanser türlerinde de bu değer artışa geçebilir. Bazen sedimantasyon değerinin düşük olması da iltihap yokluğuna işaret etmez. Başka hastalıklar tarafından baskılanmış bir tabloyla da önümüze gelebilir. Kalp yetmezliği, yüksek kan şekeri seviyesi, böbrek ve karaciğer sorunlarından kaynaklanan etkenler sedimantasyon düşüklüğüne neden olabilir. 

Eritrosit Sedimantasyon Hızı Normal Değerleri Nelerdir:

Erkekler de saate 0-15 milimetre, kadınlarda saate 0-20 milimetre, yeni doğanlarda saate 0-2 milimetre, çocuklarda saate 0-10 milimetre olarak belirtilmiştir. Ancak eritrosit sedimantasyon hızı yaşlılarda bir miktar yükselebilir. Bu durum normal kabul edilmiştir.
]]>
İdrarda Eritrosit https://www.eritrosit.gen.tr/idrarda-eritrosit.html Mon, 03 Dec 2018 19:39:29 +0000 İdrarda Eritrosit, Eritrosit kan hücresi olarak bilinmektedir. İdrarda görülmesi genellikle bayanlarda adet döneminde normaldir. Fakat farklı zamanlarda erkeklerde yada bayanlarda bu durumun görülmesini normal karşılanmaz. İdrarda İdrarda Eritrosit, Eritrosit kan hücresi olarak bilinmektedir. İdrarda görülmesi genellikle bayanlarda adet döneminde normaldir. Fakat farklı zamanlarda erkeklerde yada bayanlarda bu durumun görülmesini normal karşılanmaz. İdrarda eritrosit olduğu mikroskopla değerlendirilir. İdrardan gelen eritrosit miktarı da oldukça önemlidir. Bu durumun görülmesi idrar yollarında taş olması, idrar yollarında kum olması, İdrarda enfeksiyon olması gibi nedenlerle bağdaştırılabilir. Mesane rahatsızlıklarının olmasıyla da İdrarda eritrosit görülmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu belirti tehlikeli olan bir problemin belirtisi olabilir. İdrarda oluşan belirti uygun görülen tahlillerle test edilir. Gerekli teşhis ve tahlil değerlendirmesi yapıldıktan sonra uygun görülen tedaviye başlanır. Yapılan idrar testlerinde İdrarda enfeksiyon belirtisinin olup olmadığı kontrol edilir. Bazen böbreklerde hastalık belirtisini de beraberinde getirir.

İdrarda Eritrosit Görüldüğünde Meydana Gelen Belirtiler:
 • İdrarda eritrosit görüldüğünde ilk olarak meydana gelen belirti karın ağrısı oluşumudur. Karın ağrıları ara ara belirir ve uzun süre devam eder.
 • Göğüs kafesinde şiddetli ağrı oluşumu. Bu belirti sürekli olarak devam eder. Bu bölgede ağrı şiddetli şekilde kendini belirtir.
 • İdrar yaparken idrarı tam olarak dışarı atamama söz konusudur. İdrar boşaltımı yaparken idrarda yanma meydana gelebilir.
 • Yüksek ateş belirtisi de idrarda eritrosit belirtileri arasındadır. Ateşlenme vücudun her yerine yayılır ve şiddetli seyir eder. Bu durum kesinlikle kontrol altında olmalıdır. Aksi taktirde kişi havale geçirebilir.
 • İdrarda eritrosit olduğunda bu durumla karşı karşıya kalan kişi sürekli olarak idrara çıkma hissi yaşar. Kişi sık sık idrara çıkar. 
İdrarda Eritrosit Görülme Nedenleri
 • Kullanılan İlaçların Etkisiyle İdrarda Eritrosit Görülmesi: Bazı hastalık belirtilerinin kişide olmasıyla bu hastalıkların tedavi edilmesinin kullanılan ilaçların idrarda eritrosit oluşturma olasılığı yüksektir. Genellikle antibiyotik ilaçlar, ağrı kesici ilaçlar, psikiyatri ilaçları, kanda sulanma meydana getiren ilaçlar idrarda eritrosit oluşturabilir.
 • Ağır Egzersizler İdrarda Eritrosit: Yapılan egzersizlerin ağır olması, kişinin kendini fazla zorlaması, doku travması yaşanması, vücudun şiddetli şu kaybetmesi idrarda eritrosit görülme nedenleri arasındadır.
 • İdrar Yolunda İltihaplanmaya Bağlı Eritrosit: İdrar yollarında enfeksiyona bağlı olarak görülen iltihaplanmalar idrarda eritrosit oluşumunu tetiklemektedir. Bu durum bayanlarda daha fazla görülmektedir. 
İdrarda Eritrosit Tedavisi Nasıl Olmalıdır

İdrarda eritrosit görüldüğünde öncelikle bu duruma neden olan sağlık sorunu belirlenmelidir. Daha sonra uygun tedavi yapılmalıdır. Gerekli görülürse eğer ilaç tedavisiyle sorun çözülür. Bazı antibiyotik ilaçlar böbreklerde taş varsa eğer bu problemi ortadan kaldırır. Böylelikle idrarda eritrosit en aza indirilir. Bu rahatsızlığın yok edilmesi için kan pıhtılaştırıcı ilaçlar da kullanılabilir. Sürekli egzersiz yapan bir kişi yapmış olduğu egzersizleri kendini yormadan yapmalıdır. Bunun dışında gündelik hayatta yaşam kaynağı olan suyu önerilen miktarda tüketmek gerekir. Günde ortalama 2 buçuk litre su tüketmek idrar yolunu temizleyecek ve idrarda eritrosit oluşumunu engelleyecektir. Yapılacak olan en son müdahale cerrahi müdahalelerdir. Bu durumda idrarda eritrosit kanser belirtisi, böbreklerde taş, idrarda kum varsa bu problemler cerrahi yöntemle ortadan kaldırılır ve idrarda eritrosit son bulur.
]]>
Eritrosit Negatif https://www.eritrosit.gen.tr/eritrosit-negatif.html Tue, 04 Dec 2018 12:40:30 +0000 Eritrosit Negatif, İdrarda eritrosit kan hücrelerinin sayımı yapılarak belirlenmektedir. İdrarda eritrosit olması bayanlarda regl döneminde daha sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durumun meydana gelmesinde genellikle çeşitli has Eritrosit Negatif, İdrarda eritrosit kan hücrelerinin sayımı yapılarak belirlenmektedir. İdrarda eritrosit olması bayanlarda regl döneminde daha sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durumun meydana gelmesinde genellikle çeşitli hastalık öne sürülmektedir. Böbreklerde taş olması, idrar yollarında kum olması genel problemler arasında gösterilir. Vücudun enfeksiyon almasıyla birlikte bu problem daha belirgin hale gelir. Kişiler ağır olarak yaptıkları egzersizlerde vücuda fazla yüklenmelerinden dolayı bu durum kaçınılmaz bir hal alır. Eritrosit ölçümü genellikle testlerde yapılmaktadır. Kan örneği alındıktan sonra bu örnek test edilir. Daha sonra test değerlendirmesi yapılır. Yapılan kan testinde eritrosit pozitif yada eritrosit negatif olma durumu söz konusudur. Pozitif olduğunda kanda enfeksiyon olduğu, böbreklerde rahatsızlık, mesane problemleri olduğu belirlenir. Fakat eritrosit negatif olursa endişelenmeye gerek kalmaz.

Eritrosit negatif olduğunda şüphelenilen belirtinin neden olduğu tekrardan araştırılır. Gerekli tahliller genel olarak değerlendirilir ve İdrarda kan hücrelerinin neden belirttiği saptanır. Bu durumda varsa sağlık problemleri tersi edilerek giderilir. 

Eritrosit negatif olarak belirlendiğinde vücutta şu eksikliği olup olmadığı da kontrol edilir. Kişiler genellikle gündelik yaşamlarında yaşam kaynağı olan suyu az tüketmeleriyle birlikte bu problemin meydana gelmesi kaçınılmazdır. Gün içerisinde yeteri miktarda su tüketmemek vücutta şu azaltarak idrar renginde değişiklik meydana getirecektir. Böylelikle idrar yollarında enfeksiyon oluşacak ve eritrosit kaçınılmaz olacaktır.
]]>
İdrarda Eritrosit Normal Değerleri https://www.eritrosit.gen.tr/idrarda-eritrosit-normal-degerleri.html Wed, 05 Dec 2018 08:13:22 +0000 İdrarda eritrosit normal değerleri konusuna geçmeden önce eritrositleri kısaca tanımlamak gerekecektir. Eritrositler kemik iliğinde üretilen ve vücuttaki her bölgeye kan taşıyan alyuvarlardır. Yapıları yuvarlak ve renk olar İdrarda eritrosit normal değerleri konusuna geçmeden önce eritrositleri kısaca tanımlamak gerekecektir. Eritrositler kemik iliğinde üretilen ve vücuttaki her bölgeye kan taşıyan alyuvarlardır. Yapıları yuvarlak ve renk olarak da kırmızıdırlar. İdrardaki erirosit değeri normal değerlerin dışına çıktığı zaman öncelikle idrarda gözle görülebilen bazı fiziksel değişimler oluşur. Örneğin idrarın renginin koyulaşması ve koku durumu gibi.

Kişilerin yaşına ve cinsiyetine göre idrarda bulunan eritrosit miktarı değişmektedir. Normal değerler şunlardır;
 • Prematüre olarak doğan bebeklerde 3,90-5,50 milyon/mm3
 • Bebeklerde ilk bir haftalık sürede 4,00-6,60 milyon/mm3
 • 4-5 yaşındaki çocuklarda normal eritrosit değeri 3,90-5,50 milyon/mm3
 • 6-12 yaşına kadar olan çocuklar için normal değer 4,0-5,20 milyon/mm3
 • 13-15 yaş aralığındaki erkekler için 4,5-5,30 milyon/mm3, kızlarda 4,10-5,10 milyon/mm3 arası normal kabul edilir
 • Yetişkin kadınlarda ve erkeklerde normal eritrosit değerleri 15 yaşından büyük olan erkekler için 4,50-5,90 milyon/mm3,15 yaşının üzerinde olan kadınlarda normal değer 4,0-5,90 mm3 normal olarak kabul gören değerlerdir
Belirtilen değerlerin üzerinde çıkan sonuçlar normal olarak görülmez. İdrar tahlilinde eritrosit görüldüğü zaman idrar yolunda taş oluşumu, idrar yolunda kum oluşumu ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Eritrositin idrara karışması tıp dilinde hematüri şeklinde isimlendirilmektedir. Hematüri olma durumunda kişinin idrarında gözle görülebilecek şekilde idrar rengi kırmızı ya da pembemsi bir renk alır. İdrarda kan varlığı ise yapılacak incelemeler sonucunda aksi belirlenmeyene kadar ciddi bir sağlık sorunu olarak ele alınır. Hematüri oluşmasına yol açabilecek bir çok farklı neden bulunmaktadır. İdrarda eritrosit normal değerleri farklı çıkmasına neden olan etkenler spor veya egzersiz sonrası oluşumlar gibi ciddi olmayan normal sonuçlar olabilmektedir. Hematüri bu gibi durumlarda 24 saat içinde kaybolabilmektedir.
]]>
İdrarda Eritrosit Yüksekliği https://www.eritrosit.gen.tr/idrarda-eritrosit-yuksekligi.html Thu, 06 Dec 2018 02:28:48 +0000 İdrarda eritrosit yüksekliği, Eritrosit insan vücudunda kemik iliğinde üretilen kırmızı kan hücreleridir. Görevleri vücudun tüm organlarına kan taşımaktır. Kırmızı renkte olan bu hücrelere alyuvarlarda denmektedir. İdrar İdrarda eritrosit yüksekliği, Eritrosit insan vücudunda kemik iliğinde üretilen kırmızı kan hücreleridir. Görevleri vücudun tüm organlarına kan taşımaktır. Kırmızı renkte olan bu hücrelere alyuvarlarda denmektedir. İdrarda karşılaşabilecek her türlü mikrop, bakteri veya çeşitli hastalıklar yapılan tetkik sonucu ortaya çıkar. İdrarda eritrosit yüksekliği yapılan tetkik sonucundaki (RBC) değerinin olması gerekenin üstünde olması durumuna denir. Hastahanelerde verilen idrardan çeşitli incelemelerde değerler saptanır. Kişi vücudundaki her değerin belli bir sınırı vardır. Eritrosit değerinin olması gereken değerden yüksek çıkması sonucu doktor hastaya idrarda eritrosit yüksekliği teşhisi koyabilir. Fakat bu durum her zaman için ciddi bir hastalık olarak kabul edilmez. Kimileri içinse bazı hastalıkların belirtisi olabilir. 

İdrarda eritrosit yüksekliği için kesinleşen bir tedavi şekli yoktur. Ancak çeşitli antibiyotik ve ilaçlarla tedavi saplamak ve eritrosit değerini normale getirmek mümkündür. Kişi idrarında eritrosit değerinin olması gereken seviyesi yaşa, cinsiyete veya bazı hastalıklar gibi yaşamsal durumlara göre değişmektedir. İdrarda eritrosit yüksekliğini kişinin kendi anlaması pek mümkün değildir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak yapılan idrar tahlilleri sonucu tespit edilir. Fakat kişi üzerinde idrarda eritrosit yüksekliğinin bazı belirtilere neden olması mümkün olur. İdrarda eritrosit görülmesi eritrositin idrara karışmış olması anlamına gelir. Bu değerin yükselmesi nadiren de olsa bazı tehlikeli hastalıkların belirtisi olabileceği için tespit edildikten sonra nedeni iyice araştırılmalıdır. Kişi tedirgin olup olmayacağı bir durum olmadığına emin olmalıdır. Belirtileri görülmesi durumunda en kısa zamanda doktora başvurulmalı ve idrar tahlili istenmelidir. Kullanılan bazı ilaçlara veya bazı kronik hastalıklar sonucu da kişide idrarında eritrosit yüksekliği görülmesi mümkün olur.

İdrarda eritrosit yüksekliği belirtileri nelerdir
 • Kaşıntı
 • Bulanık görme
 • Kasık ağrısı
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Karın ağrısı
 • Yüksek ateş
 • Sık idrara çıkma
 • İdrarda yanma ve
 • İdrar yaptıktan sonra tam boşalmama hissi gibi durumlar idrarda eritrosit yüksekliği sonucu oluşabilecek durumlardır.
İdrarda eritrosit yüksekliği nedenleri nelerdir
 • Kullanılan bazı ilaçlar, (penisilin, aspirin ve kanser ilaçları da dahil)
 • Kadınlarda adet dönemi,
 • Böbrek taşı, (daha çok erkeklerde bu durum görülür. Kişide oluşan böbrek taşı sonucu kanama meydana gelirse idrarda eritrosit yüksekliği görülür.)
 • İltihaplanma durumu yaşayan kişilerde en çokta kadınlar olmak üzere idrarda eritrosit görülmesinin nedeni olmaktadır.
 • Kişinin kanser durumu yaşaması veya tedavi görüyor olması,
 • Egzersiz yapmanın kişi idrarında eritrosit görülmesine neden olduğuna saptanmıştır. Fakat nedeni bilinmemektedir.
 • Bunlarla birlikte kişinin yoğun cinsel ilişki yaşaması da idrarda eritrosit yüksekliği nedenleri arasında yer alır.
]]>
Eritrosit https://www.eritrosit.gen.tr/eritrosit.html Thu, 06 Dec 2018 02:48:59 +0000 Eritrosit, hücrelerin canlı kalabilmesi için oksijen ve glikoza ihtiyaç duyarlar, oksijen ve glikozun hücre içinde yakılması ile ortaya enerji karbondioksit çıkar. Bu görev kan içinde bulunan eritrosit hücreleri ta
Eritrosit, hücrelerin canlı kalabilmesi için oksijen ve glikoza ihtiyaç duyarlar, oksijen ve glikozun hücre içinde yakılması ile ortaya enerji karbondioksit çıkar. Bu görev kan içinde bulunan eritrosit hücreleri tarafından yürütülür. Eritrositler yuvarlak ve kırmızı olduğu için Türkçe'de alyuvar olarak isimlendirilir. Kan tahlillerinde tam kan sayımı yapılarak ortaya çıkan eritrosit parametresi RBC kısaltması ile ifade edilir, yapımı ve yıkımı EPO isimli hormonların kontrolündedir. 

Eritrosit rengi kırmızıdır, bunun nedeni içinde bulunan kırmızı demirdir. Bünyesinde demir ile birlikte hemoglobin isimli protein de bulunur. Görünümleri yuvarlak, ortası delik esnek yapıda olup, diğer hücreler gibi çekirdek yada başka bölümleri bulunmaz.

Eritrosit nerede üretilir; Eritrositler, embriyolarda ikinci aydan itibaren beşinci aya kadar karaciğer ve dalakta, beşinci aydan itibaren hem karaciğer ve dalak, hemde kemik iliğinde, daha sonra ki yaşamda ise sadece kemik iliğinde 7 gün içinde üretilir, yaşam süresi ise 120 gündür. Bu sürenin sonunda yaşlanan eritrositler yeni hücre üretimi için parçalanır ve çıkan demir tekrar kullanılır, genç hücreler kemik iliğinden kana karışmaya başlar. Bir günde 208 milyar eritrosit üretilir, ömürleri boyunca damarları 300 bin kez dolaşırlar. Yetişkin bir insanda 20-30 trilyon arasında eritrosit bulunur.

Eritrositler ile ilgili ilk çalışmalar; Eritrositler ile ilgili bilinen ilk çalışmalar 1658 yılında Swammerdam isimli Amsterdam doğumlu doktor tarafından tarafından yapılmıştır. 1660-1670 yıllarında  lenf damarı kapakçıkları ve sinir - kas fonksiyonlarının çalışma düzeni üzerine yaptığı çalışmalar bu alanda ki biyolojinin temelini oluşturur. 

Eritrositlerin görevi;  Yapısal özellikleri eritrositleri her noktaya ulaşmaya olanaklı kılar. Eritrositler, nefes yolu ile akciğerlerden alınan oksijeni, epiderm doku (cansız cilt dokusu) hariç tüm hücrelere kılcal damarlar vasıtası ile iletir. Ortaya çıkan karbondioksiti ise hücre dışına taşır. Eritrositler bir günde yaklaşık bin litre havayı akciğerlerden kalbe taşır. Devamında ise hücrelerden çıkan karbondioksiti kalbe oradanda akciğerlere getirir, akciğerlerden dışarı atılır. 

Eritrositler akciğerlere ulaştığında içerisinde bulunan demir, akciğerlere gelen oksijeni tutarak dokulara ulaşmasını sağlar. Yetersiz eritrosit dokuların oksijensiz kalmasına bu ise kemik iliğinde eritrosit üretimini hızlandıran eritropoitein isimli yüzde 90'ı böbrek, diğer kısmı karaciğerde üretilen bir sentezin kana karışmasını sağlar.

Eritrosit değerleri; Gebe, Yeni doğan, çocuk, kadın ve erkek olarak parametreler belirlenir. (mk-lt=mikrolitre)
 • Yeni doğan normal eritrosit değeri (RBC) 4.8-7.2 milyon/mk-lt
 • Çocuklarda  (RBC) 4.6-4.8 milyon/mk-lt
 • Kadınlarda (RBC) 4.2-5.4 milyon/mk-lt
 • Erkeklerde (RBC) 4.7-6.1 milyon/mk-lt
 • Gebelerde ise normal değerlerden biraz düşüktür.
Eritrosit düşüklüğü belirtileri, nedenleri ve tedavisi,

Cilt solgunluğu, aşırı yorgunluk, halsizlik, el ve ayaklarda üşüme, göğüsler ve kalp bölgesinde ağrı, baş ağrısı, ayakta iken baş dönmesi, nefes darlığı belirtileri arasında sayılabilir. 

Eritrosit eksikliği; Gebelik, kemik iliği hastalıkları, kemik iliğinde hasar oluşması, plazma hücresi hastalıkları, lösemi, eritropaietin eksikliğine neden olan böbrek hastalıkları, Demir, B12 ve folik asit eksikliği gibi durumlarda ortaya çıkabilir. 

Tedavi edilebilmesi için öncelikle dahiliye uzmanına gidilerek kan sayımı testi yaptırılır, daha sonra düşüklük tespit edilirse kan ilaçları ile yükseltilmeye çalışır, normal değerlere ulaşıldığında demir ve bakır yönünden zengin besinler tüketmek gerekir, bunun  yanında spor yapmak, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulm]]> Bol Eritrosit Nedir https://www.eritrosit.gen.tr/bol-eritrosit-nedir.html Thu, 06 Dec 2018 21:24:37 +0000 Bol eritrosit nedir, sorusu birçok kişi tarafından merak konusu olmuştur. Eritrosit kan hücresidir. Kırmızı ve yuvarlık bir özelliğe sahip olan bu kan hücreleri alyuvarlar olarak da bilinmektedir. Eritrosit ilk olarak mikrosko Bol eritrosit nedir, sorusu birçok kişi tarafından merak konusu olmuştur. Eritrosit kan hücresidir. Kırmızı ve yuvarlık bir özelliğe sahip olan bu kan hücreleri alyuvarlar olarak da bilinmektedir. Eritrosit ilk olarak mikroskop kullanılarak 1658 yılında tanımlanmıştır. Tanımlayan kişi ise Swammerdam isimli bir bilim adamıdır. Bu hücrenin vücutta oldukça önemli görevleri bulunmaktadır. Bu hücrenin vücutta yetersiz olmasından dolayı da bir takım hastalıklar oluşmaktadır.  Eritrosit anne karnında bulunan bebeklerde iki aydan sekizinci aya kadar karaciğerde üretilmektedir. Sekizinci aydan sonra yetişkin bireylerde de olduğu gibi eritrosit kemik iliklerinde üretilmeye başlar. 

Bol eritrosit nedir, oluşum nedenleri nelerdir
 • Bol eritrosit nedir sorusunun yanı sıra bol eritrosit görülmesinin en temel nedeni yüksek rakımlı yerlerde yaşamaktadır. 
 • Kemik iliğinde oluşan hastalıklarda bu tür durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. 
 • Bunun yanı sıra doping ilaçlarının kullanımı da bol eritrosit oluşumuna neden olmaktadır. 
 • Kanda ki oksijen seviyesinin düşmesi ve böbreklerde fazla protein bulunması bol eritrosite neden olan unsurlar arasındadır.
 • Ayrıca böbrek taşı, sigara kullanımı, böbrek nakli, böbrek rahatsızlıkları, kalp krizi ve genetik nedenlerden dolayı bu tür rahatsızlıklar meydana gelmektedir. 
Eritrositin idrarda görülmesi oldukça riskli bir durumdur. Vücutta bu tür olayların yaşanması ciddi bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Eğer idrarda eritrosit varlığı görülmüş ise bu duruma sebebiyet verilen unsurlar kısa süre içerisinde teşhis edilip vakit kaybetmeden tedavisine başlanılmalıdır. Bunun yanı sıra idrara karışan eritrosit sık sık idrara çıkma, idrar yapma anında yanma, sızlama ve kan gelme gibi durumlar oluşturabilmektedir. Ayrıca karın ağrısı ve ateş gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. İdrarda görülen eritrosite neden olan faktörler ise genellikle böbrek taşı ve idrar yolu iltihabıdır. Bunun yanı sıra kullanılmak olan penisilin, heparin, aspirin ve ibuprofen gibi bazı ilaçlar idrarda eritrosite neden olabilmektedir. 

Bol eritrosit tedavisi
 • Eğer rahatsızlık bakterilerden dolayı meydana gelmiş ise antibiyotikler tedavi için kullanılabilmektedir.
 • Bol eritrosit nedir sorusu merak edilen bir konu olduğu kadar tedavisi de merak edilmektedir. Tedavisi için yapılacak işlemlerden biri de günlük olarak bol su tüketimidir. 
 • Eğer eritrosit egzersiz hareketlerinden dolayı meydana gelmişse egzersiz hareketleri hafifletilmelidir. 
 • Hastalık kanser ve tümör gibi durumlardan dolayı meydana gelmiş ise kesinlikle cerrahi müdahale gerekmektedir. Aksi takdirde hastalık ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. 
 • İdrar yollarında kanama gibi sorunlar yaşanıyorsa kan nakli ve pıhtılaştırıcı ilaçların kullanılması gerekmektedir.
]]>
Eritrosit Hemoglobin https://www.eritrosit.gen.tr/eritrosit-hemoglobin.html Fri, 07 Dec 2018 04:39:25 +0000 Eritrosit Hemoglobin, Kanda yer alan hücrelerden olan ve kırmızı kan hücrelerine oksijen taşıma görevi olan bir tıbbi terimdir. Söz konusu eritrotsit ''Alvuyar'' olarak da bilinmektedir. Kan veya idrar tahlilleri kapsamında laboratu Eritrosit Hemoglobin, Kanda yer alan hücrelerden olan ve kırmızı kan hücrelerine oksijen taşıma görevi olan bir tıbbi terimdir. Söz konusu eritrotsit ''Alvuyar'' olarak da bilinmektedir. Kan veya idrar tahlilleri kapsamında laboratuvarlarda mikroskop ile incelenen bu hücrelerin varlığının yüksek ya da düşük seviyede olması normal karşılanmamaktadır. Bahsettiğimiz alyuvarlar kendi içerisinde hemoglobin barındırmaktadır. Eritrosit hemoglobin alanındaki moleküllere bağlı olarak gelişen yapılanmalar ile birlikte vücut dokularına oksijenin ulaşma imkanı sağlanır. Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği analizlere göre yetişkin yaştaki erkeklerdeki normal eritrosit hemoglobin değeri 13,7 - 17,1 g/dl olarak saptanmıştır. Bu durum hamile olmayan yetişkin yaşlardaki kadınlarda ise 12,0 - 15,1 g/dl değerlerinde belirlenmiştir. Bu tespite göre erkeklerin kadınlara oranla daha yüksek düzeyde eritrosit hemoglobin değerinin olması kadınların adet dönemlerinde kırmızı kan kaybı yaşamalarından kaynaklanmaktadır. Söz konusu saptanan bu değerler yaş faktörüne bağlı olarak daha da düşüş sağlayabilir.

Eritrosit Hemoglobin Düşüklüğü

Kan değerlerinde düşüklük olarak tanımlanan eritrosit hemoglobin değerleri her insanda yaş, kilo, beslenme koşulları ve vürut direncine göre değişkenlik gösterir. Demir bakımından zengin olan ve kırmızı kan hücrelerinde yer alan bahse konu teşkil eden eritrosit hemoglobin düşük seviyede olduğunda beraberinde birtakım hastalıkların ortaya çıkması kaçınılmaz bir durumdur. Bu hususta öncelikle oksijen salınımı yeteri miktarda gerçekleşmez. Tabi hal böyle olunca vücut direncinde düşüş meydana gelerek halsizlik, güç kaybı, baş dönmesi, nefes darlığı, göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı, dikkat dağınıklığı, soluk beniz, tırnakta anemi belirtileri, saç dökülmesi, sürekli uyku hali ve iştahsızlık gibi durumlar meydana gelir.

Eritrosit Hemoglobin Düşüklüğü Tedavisi

Kan dengesinin bozulmasına yol açan eritrosit hemoglobin düşüklüğü vücut sağlığı açısından ciddi nitelikteki bir rahatsızlıktır. Böyle bir sağlık probleminin tespiti kan örneklerinin alınıp analiz edilmesiyle birlikte teşhis konulur. Eritrosit hemoglobin tahlinin yapılmasından sonra doktorun tavsiye ettiği ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Tedaviye yönelik demir bakımından zengin sebze ve meyvelerin tüketilmesi de ciddi anlamda fayda sağlar. Diğer yandan kan yapıcı nitelikteki et tüketiminin yapılması da son derece önemlidir.
]]>
İdrarda Lökosit Ve Eritrosit Normal Değerleri https://www.eritrosit.gen.tr/idrarda-lokosit-ve-eritrosit-normal-degerleri.html Fri, 07 Dec 2018 11:36:23 +0000 İdrarda Lökosit Ve Eritrosit Normal Değerleri: Lökosit ve eritrosit değerleri ölçümü idrar testlerine bakılarak anlaşılır. İdrarda ve lökosit ve eritrosit normal değerlerinin, yüksek çıkması kişinin sağlık durumu İdrarda Lökosit Ve Eritrosit Normal Değerleri: Lökosit ve eritrosit değerleri ölçümü idrar testlerine bakılarak anlaşılır. İdrarda ve lökosit ve eritrosit normal değerlerinin, yüksek çıkması kişinin sağlık durumu hakkında bilgi verir. İdrarda eritrosit ve lökosit görülmesi doğal bir durum olarak kabul edilmez. Lökosit ve eritrosit değerlerindeki küçük oynamalar önemsenmeyebilir. Ancak çok belirgin artış kişideki sağlık problemlerinin habercisidir. Normal değerler dışındaki artış  değerlendirilmeli ve altta yatan sebep en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Lökosit Değeri: 

Akyuvarlar olarak da bilinen lökositler, vücudu dışarıdan gelen tehlikelere karşı koruyan, bağışıklık sisteminden sorumlu beyaz kan hücreleridir. Lenf sisteminde, dalakta ve diğer dokularda bulunurlar. Normal şartlarda idrarda lökosit görülmez. Ancak varlığıda ciddi bir hastalık habercisi olarak değerlendirilmemelidir. Çünkü soğuk algınlığı yada başka hastalıklardan kaynaklanan vücuttaki enfeksiyon durumlarında lökosit sayısının biraz yükselmesi normal kabul edilir. Kişi grip gibi virüs kaynaklı hastalıklara yakalandığında da lökosit sayısının artışı normal karşılanabilir. Hamilelerin lökosit değerlerinde yükselme olabilir. İdrarda lökosit ve eritrosit normal değerleri, lökosit için, erişkinlerde her sahada 3-4 adet görülmesi normal ama her sahada 5 adet görülmesi idrarda lökosit yüksekliği olarak ifade edilmiştir.

Eritrosit Değerleri:  

Alyuvarlar olarak da bilinen eritrositlerin görevi, akciğerlerden diğer dokulara oksijen taşımakla görevli kırmızı kan hücreleridir. Eritrositlerin hücre zarları kişiye özel proteinler taşır, bu proteinler kişilerin kan gruplarını belirler. Eritrositlerin ortalama yaşama süresi 120 gündür ve idrarda lökosit ve eritrosit normal değerleri bazen yüksek bulunabilir. Normal şartlarda idrarda eritrosit görülmez. Ama çok olmamak şartıyla bazen idrarda eritrosit görülmesi normal karşılanabilir. En sık karşılaşılan nedenler arasında idrar yolları enfeksiyonu yer almaktadır. Böbrek ve mesane enfeksiyonu da aynı tablonun oluşmasına sebep olur. Bu durumda telaşlanmaya gerek yoktur. Çünkü yapılan bir egzersiz sonucunda bile eritrosit değerleri yükselebilir.  Eritrosit normal değerleri, erişkin kadınlarda 3 adet, erişkin erkeklerde 4 adet olarak ifade edilmiştir.
]]>
Eritrosit Mikroskopisi https://www.eritrosit.gen.tr/eritrosit-mikroskopisi.html Sat, 08 Dec 2018 01:30:54 +0000 Eritrosit Mikroskopisi, eritrosit mikroskopisi için alınacak idrar numunesi sabah ilk yapılacak olan idrardır, bu idrar çok konsantre olması sebebi ile inceleme açısından çok uygundur. Mikroskopik inceleme için ilk idra Eritrosit Mikroskopisi, eritrosit mikroskopisi için alınacak idrar numunesi sabah ilk yapılacak olan idrardır, bu idrar çok konsantre olması sebebi ile inceleme açısından çok uygundur. Mikroskopik inceleme için ilk idrar atımı alınmamalıdır. Çünkü ilk idrar atımında genital bölge ve idrar yolundaki bakteriler bulunması sebebi ile idrar bir süre yapıldıktan sonra orta akım idrar alınması sonuçlar bakımından daha iyidir. Ayrıca eritrosit mikroskopisi için verilecek idrardan önce ağır fiziksel aktivite yapılmamış olması gerekir. 

Eritrosit mikroskopisi nedir, nasıl yapılır

İdrarda eritrosit artışı, çeşitli renal hastalıklar, akut ve kronik enfeksiyonlar, alt üriner sistem hastalıkları, ekstrarenal hastalıklar, ilaçların sebep olduğu toksik reaksiyonlar ve fizyolojik nedenlerden dolayı görülür. Normal bir idrar sedimentinde eritrosit mikroskopisi bakıldığında 1-2 eritrosit bulunur. Eritrositler 6-7 um çapında olup, çapları dansitedeki artışa bağlı olarak değişir. Dansite azalır iken eritrosit çapı artar, dansite artarken eritrosit çapı azalır.

Eritrosit mikroskopisinde, eritrositlere ait kırılma indeksi, hücrelerin hemoglobin içeriğine göre de değişiklik göstermektedir. Hipertonik bir idrarda, eritrositlerin çapı küçülür, pürüzlü ve çentikli hücreler olarak görüntü verir. Hipotonik idrarda ise eritrositler büyük ve renksiz görünümlü yuvarlak gölgeler olarak görünürler.

Eritrosit mikroskopisi yapıldığında eritrositler yağ damlacıkları ve mantar hücreleri ile karıştırılabilmektedir. Ayrım yapılırken şüphe duyulursa bu durumda iki ayrı preparat hazırlanır ve asetik asit ilave edilir. Bu durumda eritrositler asteik asidin etkisi ile lizise uğrarlar.

Eritrositler morfolojik yapı olarak incelendiğinde, kusursuz yuvarlaklar olabildiği gibi değişik şekillerde de görülebilirler. Eritrositler glomerüler orijinli hematüride bozuk şekilli iken, glomerüler orijinli olmayan hematüri de ise normal görünümdedirler.

Eritrositlerin yaklaşık olarak %80'den fazlası dismorfik ise, glomerüler, %80'den fazlası izomorfik ise glomerüler olmayan, veya her iki hücre sayısı da eşitse mikst şeklinde sınıflandırılır.

Eritrosit mikroskopisi bu kriterler kullanılarak glomerulonerfit ve ürolojik hastalıklarda kesin tanı koyulmasını sağlar. Orijini bilinmeyen izole mikroskobik hematürili hastaların erken tanı ve takiplerinde eritrosit morfolojisi önem arz eder.

Eritrosit mikroskopisi yapılmadan önce mikroskop iyi ayarlanmalıdır. İnceleme yapılacak idrarın dansitesi ve ph derecesi bilinmelidir. İnceleme küçük büyütme ile başlar, 10'luk objektif ile tüm alanlar kontrol edilir, idrar elemanlarının dağılımı bu şekilde yapılır. Yaymada ilk olarak silindirlerin toplama eğilimi gösterdiği kenar kısımlar daha sonra da diğer kısımlar incelenir. Daha sonra 402lık objektif ile büyütülerek inceleme yapılır. Her olgu için tesadüfen seçilmiş 20 küçük ve büyük mikroskop alanı taranmalıdır.

]]>
Eritrosit İdrar https://www.eritrosit.gen.tr/eritrosit-idrar.html Sat, 08 Dec 2018 14:19:02 +0000 Eritrosit İdrar: Eritrosit değerlerinin ölçümü için idrar tetkikleri yapılır. İdrar tahlili, idrardaki maddeleri değerlendirerek, vücutta bulunan hastalıkların teşhisinde yol gösterici bir tekniktir. Normal bir bireyde idrarın Eritrosit İdrar: Eritrosit değerlerinin ölçümü için idrar tetkikleri yapılır. İdrar tahlili, idrardaki maddeleri değerlendirerek, vücutta bulunan hastalıkların teşhisinde yol gösterici bir tekniktir. Normal bir bireyde idrarın içeriğindeki maddeler, rengi yoğunluğu belirli sınırlar içersin de belirtilmiştir. Bu sınırların altında yada üstünde çıkacak değerler, vücutta oluşan bir hastalığın habercisi olabilir. Eritrosit, akciğerlerden dokulara oksijen taşımakla görevli kırmızı kan hücreleridir. Alyuvarlar olarak da adlandırılan kırmızı kan hücrelerinin idrarda görülmesi normal bir durum olarak karşılanmaz. Eritrosit idrar tetkiklerinde saptanan bir miktar eritrosit normal kabul edilebilir. Çünkü yaptığımız ufak bir egzersiz yada soğuk algınlığından kaynaklanan enfeksiyonlar eritrosit artışına neden olabilir. Eritrositin idrara karışması hematüri olarak adlandırılır. Basit bir idrar yolları enfeksiyonunun habercisi olabilir ancak mesane yada böbrekte gelişmiş bir tümörün de göstergesi olarak karşımıza çıkabilir. Bu yüzden idrarda bulunan eritrositin sebebini araştırılması gerekmektedir. 

İdrarda Eritrosit Belirtileri Nelerdir:

Bazen idrarda görülen eritrositin bir anlamı ve nedeni bulunamamaktadır ancak sayacağımız belirtilerin görüldüğü vakıalarda mevcuttur. Eritrosit idrar testlerinde eritrosit saptanan bireylerin, idrarda yanma ve ağrı, yüksek ateş, karın ağrısı, böğür ağrısı, sık idrara çıkmak ve idrara çıktığında tam boşaltamamak gibi şikayetleri eritrosit varlığına eşlik etmektedir.

İdrarda Eritrosit yüksekliğine Neden Olan Hastalıklar Nelerdir:

Eritrosit idrar yüksekliğinin en sık karşılaştığımız nedeni idrar yolları enfeksiyonudur. İdrarda yada idrar yollarında meydana gelmiş bir enfeksiyon bu tablonun görülmesine yol açar. Mesane ve böbrek enfeksiyonu içinde aynı durum geçerlidir. Bunun dışlında adet görmek, şeker hastalığı, fazla egzersiz yapmak yada böbrek, mesane kanseri gibi tümörlerden kaynaklanan sebeplerden dolayı eritrosit değeri yükselir. Böbrek taşları da aynı durumun gerçekleşmesine neden olabilir. Anlaşılacağı gibi basit bir enfeksiyondan, hayatı tehdit eden ciddi bir hastalık tablosuna kadar geniş yelpazede eritrosit idrar değerleri yükselebilir.
İdrar tahlilinde bayanlarda 3, erkeklerde 4 adet eritrosit normal olarak kabul edilmiştir.

İdrarda Eritrosit Tedavisi:

İdrarda eritrositin direk tedavisi yoktur. Ancak tabloyu ortaya çıkaran hastalığın tedavi edilmesi şikayetinde ortadan kalmasını sağlayacaktır. Enfeksiyon kaynaklı eritrosit yüksekliği için antibiyotik kullanımı, böbrek taşlarından kaynaklanan sorunda ise böbrek taşlarının kırılması, böbrek ve mesane kanseri vakıalarında cerrahi müdahale yada kemoterapi, radyoterapi gibi tedavi yöntemleri eritrosit idrar yüksekliğini ortadan kaldırmaya yönelik tedavi şekilleridir.
]]>